Τριφύλλι από ατσάλι!

Με πρωταγωνιστή τον Βίκτορα Κλωναρίδη που σκόραρε δύο φορές και πρόλαβε να δει δυο κίτρινες και να αποβληθεί σε πέντε λεπτά (!), ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα (0-2) από την έδρα του Αρη. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των πρασίνων στην Θεσσαλονίκη μετά από πέντε σερί ήττες από ΠΑΟΚ και Αρη. Συγκλονιστικές στιγμές στο Κλ. Βικελίδης με τον τραυματισμό του Μαρινάκη,
που του γύρισε η γλώσσα και έμεινε αναίσθητος για 8 λεπτά! Μπορούσε κι άλλα γκολ ο ΠΑΟ με Ατζαγκούν και Φιγκερόα. Μαύρα χαλία ο Αρης, που αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του.Με επιθετικό σχήμα παρέταξε τον Αρη ο Μιλίνκοβιτς, αφού στην ενδεκάδα ξεκίνησαν τόσο ο Αγκάνθο, όσο και ο Ουντότζι. Ο Διούδης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Ψυχογιό, Κύργια, Πουλίδο και Μαργαρίτη στην άμυνα, με τον Νταμαρλή κόφτη, τους Παπαδόπουλο και Τάτο εσωτερικούς μέσους, τους Σταυρόπουλο, Ουντότζι στα "φτερά" και τον Αγκάνθο στην κορυφή.Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός από τον Αναστασίου. Μαρινάκης, Αμπεϊντ και Κλωναρίδης ήταν τα νέα πρόσωπα στην 11άδα των πρασίνων αντί των Ρισβάνη (έκπληξη ότι έμεινε εκτός 18άδας), Πράνιτς και Φιγκερόα. Με 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή κατέβηκε το Τριφύλλι στο τερέν, με τον Καπίνο στην εστία, τους Μαρινάκη, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλο, Νάνο στην άμυνα, τον Μέντες κόφτη με τους Λαγό, Ζέκα στα άκρα, τον Αμπέιντ μπροστά και δίδυμο στην επίθεση τους Κλωρναρίδη και Μπεργκ.Πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 16', όταν ο Νταμαρλής έβγαλε σε θέση βολής τον Αγκάνθο, ο οποίος καθυστέρησε και τελικά σούταρε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαργαρίτης έκανε τη σέντρα, ο Ουντότζι πήρε την κεφαλιά με κατεύθυνση προς την εστία, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος μπήκε στη φάση και έδιωξε σε κόρνερ. Ο Αρης έχασε νέα ευκαιρία στο 27', ύστερα από κακή έξοδο του Καπίνο, που ήταν νευρικός στο πρώτο μέρος, με τον Αγκάνθο που γίνεται κάτοχος της μπάλας να σουτάρει άουτ.Ο Παναθηναϊκός απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 31', όταν ύστερα από βαθιά μπαλιά του Σίλντενφελντ, ο Μπεργκ βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, όμως ο Σουηδός φορ δεν έπιασε καλά το σουτ και ο γκολκίπερ του Αρη μπλόκαρε. Είχε ανέβει ο ΠΑΟ στα τελευταία λεπτά, με τον Νάνο στο 37' να βγάζει τη σέντρα, τον Λαγό να γυρίζει παράλληλα με την εστία και προ του Μπεργκ ο Κύργιας σωτήρια απομάκρυνε τον κίνδυνο.Ο Αρης "απάντησε" στο 39', όταν από μπαλιά του Σταυρόπουλου, ο Αγκάνθο έφυγε στο όριο του οφσάιντ αλλά έκανε βιαστικά το σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ από την εστία του Καπίνο.Ο Παναθηναϊκός τελικά πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με υπέροχο γκολ του Κλωναρίδη, το πρώτο του στο πρωτάθλημα με την πράσινη φανέλα. Ο Ζέκα έβγαλε την μπαλιά για τον Κλωναρίδη, αυτός έκανε την προσποίηση στον Πουλίδο και σούταρε δυνατά στην αριστερή γωνία του Διούδη κάνοντας το 0-1 στο 43ο λεπτό.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Αρη. Από φάουλ του Παπαδόπουλου στο δεύτερο δοκάρι, ο Αγκάνθο έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.Στο 55' ο Μαρινάκης συγκρούστηκε στον αέρα με τον Κύργια, έπεσε αναίσθητος στο γήπεδο και είχαμε διακοπή 8 λεπτών στο παιχνίδι. Οι γιατροί επανέφεραν τις αισθήσεις του νεαρού αμυντικού του Τριφυλλιού, ο οποίος έφυγε με ασθενοφόρο και καταχειροκροτούμενος από το γήπεδο, με τον Κουτρουμπή να περνάει στη θέση του. Δεξί μπακ μεταφέρθηκε ο Τριανταφυλλόπουλος, ενώ στόπερ πήγε ο Κουτρουμπής. Αλλαγές όμως έκανε και ο Αρης με τον Σουνά να περνάει στη θέση του Παπαδόπουλου και τον Ιμπε αντί του Σταυρόπουλου.Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν πεισμωμένοι και από το γεγονός που έγινε με τον Μαρινάκη και έφτασαν στο 0-2 στο 69ο λεπτό και πάλι με τον Κλωναρίδη! Από λάθος του Πουλίδο, ο Κλωναρίδης έκλεψε και με δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Διούδη βάζοντας με δύο γκολ μπροστά τους πράσινους.Στο 72' πέρασε ο Ατζαγκούν αντί του Αμπεϊντ, ενώ στο 76' ο Μανιάς πέρασε στη θέση του Ιμπε, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Οι πράσινοι θα μείνουν με δέκα παίκτες στο 77', όταν ο Κλωναρίδης παίρνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 5 λεπτά (!) για μια αψιμαχία που είχε με τον Κύργια, αφήνοντας το Τριφύλλι με αριθμητικό μειονέκτημα.Προτού αποβληθεί ο Κλωναρίδης έχασε καλή ευκαιρία, σε συνδυασμό με τον Ατζαγκούν για να πετύχει χατ-τρικ. Στο 80' ήταν η ώρα του Φιγκερόα να περάσει αντί του Μπεργκ με τον Αργεντίνο να φτιάχνει με το... καλησπέρα φάση στο ματς για τον Ατζαγκούν που πλάσαρε μόλις άουτ! Στο 84' είχαμε αντιστροφή ρόλων, με τον Ατζαγκούν να κάνει τη σέντρα και τον Φιγκερόα να πιάνει κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά!Στο 90ό λεπτό, κι ενώ ο Κάκος έδωσε 10 λεπτά καθυστερήσεις, ο Κύργιας βγήκε από το τερέν, αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω διάσεισης από την σύγκρουσή του με τον Μαρινάκη. "Δεν βλέπω καλά", έλεγε ο αμυντικός του Αρη στο ιατρικό τιμ, αφήνοντας έτσι και τον Αρη με 10 παίκτες. Ο Αρης θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 97' με τον Μανιά να μην μπορεί να νικήσει τον Καπίνο στο τετ α τετ.Άρης: Διούδης, Ψυχογιός, Μαργαρίτης, Κύργιας, Πουλίδο, Νταμαρλής, Τάτος, Παπαδόπουλος (64’ Σουνάς), Σταυρόπουλος (64’ Ιμπέ, 77’ Μανιάς), Αγκάνθο, Ουντότζι.Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Μαρινάκης (64’ Κουτρουμπής), Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Νάνο, Μέντες, Αμπεϊντ (72’ Ατζαγκούν), Λαγό, Ζέκα, Κλωναρίδης, Μπεργκ (80’ Φιγκερόα).