Τρία στα τρία και πρόκριση για την Eθνική νέων

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η εθνική νέων ανδρών απέναντι στην Γεωργία (75-61) στα πλαίσια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της κατηγορίας, παίρνοντας το εισιτήριο για την δεύτερη φάση.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίσσα ο Παπαπέτρου, που πέτυχε 15 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Καραμαλέγκο (13 π.), Αγραβάνη (13 π.), Μποχωρίδη (10 π.) και Καμπερίδη (10 π.).Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι ισορροπημένα και βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Ομως η Γεωργία είχε βρει καλές λύσεις και πήρε το προβάδισμα για αρκετό διάστημα στο δεύτερο 10λεπτο, καθώς έφτασε και τη διαφορά στους 10
πόντους (28-38). Χαρακτηριστικό ότι οι γεωργιανοί είχαν κλείσει καλά τον Αντετοκούνμπο που δεν μπορούσε να ευστοχήσει (0/3 σουτ και 0/3 βολές). Ομως λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου η εθνική μπόρεσε με τους Παπαπέτρου και Καραμολέγκο να μειώνουν στους 4 (37-41).Πολύ δυνατά μπήκε η εθνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας 3 σερί τρίποντα προηγήθηκε με 10 πόντους (60-50). Η τρίτη περίοδος έληξε με την εθνική να φτάνει στο +12 και να έχει θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Με καλή εμφάνιση συνέχισε και στο τελευταίο 10λεπτο η εθνική που δεν έχασε το προβάδισμά της και νίκησε με 75-61.Τα δεκάλεπτα: 17-21, 20-20, 27-11, 11-9.Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (8 α), Παπαπέτρου 15, Καραμαλέγκος 13, Καλογιαννίδης 2, Σλαφτσάκης 4, Μήτσιαλος 1, Αντετοκούνμπο 5 (7ρ, 6 α), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 13 (5ρ), Καμπερίδης 10 (7ρ).Γεωργία (Ουστιασβίλι): Ορμοτσάντζε, Ραμισβίλι, Πκχάκαντζε 22, Γκρντζελίντζε, Γκογκόντζε, Μικελάντζε 12, Καβανταλιάνι 2, Τσιρεκίντζε 21, Ρογκάβα 5, Γκελαζόνια 8, Τζιντσαράντζε 2.