Τρία ασημένια στο ευρωπαϊκό μπότσια

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπότσια με τους έλληνες αθλητές να πανηγυρίζουν 3 ασημένια μετάλλια.Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπότσια που διεξήχθη στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας η ελληνική αποστολή έφτασε τα 5 μετάλλια.Ο "χρυσός" παραολυμπιονίκης το Λονδίνου, Γρηγόρης Πολυχρονίδης, κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία  BC3. Συνολικά μέτρησε 7 νίκες σε 8 παιχνίδια. Στον τελικό ηττήθηκε από τον ποστογάλο Μασέδο. Ο Πολυχρονίδης είχε κατακτήσει και το ασημένιο με την ομάδα ζευγαριών BC3.Στην κατηγορία BC4 ο Χρήστος Κανάβας κατέλαβε την δεύτερη θέση μετά την ήττα του
στον τελικό με 4-3 από τον Σάμουελ Αντέιτσικ από την Σλοβακία. Ο Κανάβας είχε κατακτήσει και το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό με την ομάδα ζευγαριών απέναντι στην Τσεχία.Στην δεύτερη θέση επίσης βρέθηκε ο Παναγιώτης Σουλάνης στην κατηγορία BC1. Ο έλληνας αθλητής ηττήθηκε στον τελικό από τον βρετανό Ντέιβιντ Σμιθ με 6-1.Η τελική κατάταξη των ελλήνων αθλητών:BC12. Παναγιώτης ΣουλάνηςBC225. Αλέξανδρος Παπαδάκης29. Χρήστος Κυπριώτης30. Γιώργος ΠρεάρηςBC32. Γρηγόρης Πολυχρονίδης12. Νίκος Πανανός36. Μαρία ΣταυροπούλουBC42. Χρήστος Κανάβας9. Νίκος Βασίλι19. Παναγιώτης Κατσώνης