Τους... ξύπνησε ο Σλούκας

Το παιχνίδι άρχιζε στις 12:30GR, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στο ΣΕΦ λίγο πριν τις 13:00GR, κι αφού πρώτα ο ΚΑΟΔ είχε ξεφύγει με διψήφιο αριθμό στη διαφορά! Τελικά, οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στην 2η περίοδο, επικράτησαν του αντιπάλου τους 83-61 και παρέμειναν στην κορυφή της Α1.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν 7-0 και 11-6 με τον Χαραλαμπίδη να

έχει σκοράρει 8 πόντους. Το 8-17 στο 6', ανάγκασε τον Βαγγέλη Αγγέλου (ο Ντούσαν Ιβκοβιτς ταλαιπωρείται από ίωση) να πάρει τάιμ άουτ, αλλά δεν άλλαξε πολλά πράγματα. Ενδεικτικό είναι ότι με δίποντο του Καρύδα και με το σκορ στο 12-22 τελείωσε η πρώτη περίοδος!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση από τον Σλούκα. Με 8 πόντους του διεθνή γκαρντ, μείωσαν σε 22-24 και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 16' με γκολ - φάουλ του Πρίντεζη (27-26). Ο Γκετσεβίτσιους πήρε τη σκυτάλη στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στη μέγιστή τιμή της, ολοκληρώνοντας την 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 31-8 και συνολικό 43-30.

To δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να ξεπερνάει για πρώτη φορά τους 20 πόντους στο 25', όταν ο πολύ καλός Πρίντεζης με σουτ εντός πεδιάς έκανε το 56-35. Στο 20+ βρήκε τον Ολυμπιακό και το τέλος της περιόδου (67-43), με τον Κώστα Σλούκα να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση.

Με καλάθι του Λούκας και τον Γλυνιαδάκη να φτάνει τους 8 πόντους με ένα δίποντο, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος (71-43). Στο 36' η διαφορά έφτασε στο +32 (78-46) για την ομάδα του Ιβκοβιτς, η οποία έφτασε τις 7 νίκες στους πρώτους 8 αγώνες της.