Το Πουέρτο Ρίκο νίκησε με 84-76 την Κίνα για την 3η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ

Το Πουέρτο Ρίκο έκανε σεφτέ στις νίκες και με την επικράτηση του εις βάρος της Κίνας με 84-76 αναπτέρωσε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Μανόλο Σιντρόν αν και ξεκίνησαν μουδιασμένα, στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν τα ηνία του. Με δυνατά τους όπλα την επίθεση και τα ριμπάουντ  δεν επέτρεψαν στην παρέα του Γι Γιανλιάν να ελπίζει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, αν

και η αλήθεια είναι πως ουσιαστικά ουδέποτε ξέφυγαν στο σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κινέζοι προηγούνταν με ισχνή διαφορά (21-20), παρά το γεγονός ότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του είχαν σαφώς ευρύτερο προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο παρουσιάστηκαν ανάλογα κακοί με τα τελευταία λεπτά της πρώτης, με συνέπεια να φτάσουν να υπολείπονται με 7 πόντους (37-44) όντας ανίκανοι να περιορίσουν τα επιθετικά ατού των Πορτορικανών. Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε στην επανάληψη και το Πουέρτο Ρίκο έφτασε σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, έχοντας σε εξαιρετική κατά