Το Περιστέρι πήρε ένα σημαντικό διπλό, κερδίζοντας με 72-57 τον Ηρακλή

Σε μία μάχη μεταξύ δύο ομάδων με περισσότερα προβλήματα και από το... ελληνικό κράτος, το Περιστέρι πήρε μία μεγάλη νίκη στο Ιβανώφειο, όπου κέρδισε τον Ηρακλή με 72-57. Με κορυφαίο τον Βαγγέλη Μάντζαρη, η ομάδα των δυτικών προαστίων από αγωνιστικής άποψης δεν έχει λόγο να σκέφτεται τον υποβιβασμό της, αλλά αντίθετα
υπό προϋπόθέσεις μπορεί να ονειρεύεται ακόμα και την είσοδο της στα πλέι οφ. Ο Ηρα προσπάθησε, αλλά το Περιστέρι μπορούσε
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του, με τον Ηρακλή να προσπαθεί αυτή τη φορά να μην αφήσει τον αντίπαλο του να ξεφύγει. Στην άμυνα ο Γηραίος δεν τα πήγαινε άσχημα, ωστόσο η κακή του επιθετική συγκομιδή σε συνδυασμό με δύο εύκολα καλάθια που δέχτηκε λίγο πριν το τέλος της περιόδου, έφεραν το Περιστέρι σε θέση ισχύος με ένα μαξιλαράκι 7 πόντων (19-12, 10').Ασταμάτητοι οι Πρίγκιπες, ροπαλιές από Γηραιό
Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το προβάδισμα που εξασφάλισε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με επιμέρου