Το Περιστέρι νίκησε εύκολα τον Ηρακλή με 68-53

Ο Παναθηναϊκός του… έκοψε τα φτερά στην προηγούμενη αγωνιστική, όμως το Περιστέρι συνήλθε γρήγορα και νίκησε εύκολα τον Ηρακλή με 68-53 στην έδρα του. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.
Το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικό... Εξαιρετικό στην επίθεση και με άμυνα από γρανίτη, η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να κάνει την καλύτερη δυνατή εκκίνηση και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα (27-9, 10’) για τη συνέχεια.Μετά την αρχική ψυχρολουσία, ο Ηρακλής άρχισε να συνέρχεται και σταδιακά αν ροκανίζει τη διαφορά, την οποία και έριξε μέχρι και το -7 χάρη σε καλάθι του Νίκου Πανικολούπουλου για το 30-37 (19’). Το Περιστέρι το μόνο που κατάφερε ήταν να μεγαλώσει λιγάκι τη ψαλίδα με το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ήταν φανερό πως είχε απωλέσει τον έλεγχο του αγώνα (39-30).Το πρώτο καλάθι στην επανάληψη το πέτυχε ο  Δεμετζής, όμως ο Ηρακλής από εκεί και έπειτα…