Το ντέρμπι που έγινε σύνθημα (vid)

Πέρασαν κιόλας 12 χρόνια από την 21η Μαρτίου του 2001, όταν ο Ολυμπιακός περνούσε με το θριαμβευτικό 1-4 από τη Λεωφόρο, σε βάρος του μεγάλου αντιπάλου του Παναθηναϊκού, στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.Ο Λουτσιάνο είχε βάλει την υπογραφή του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ασίστ στον Λεξανδρή (0-1 στο 5') και το καταπληκτικό γκολ-φάουλ
στο 9'. Ο Παναθηναϊκός μείωσε, με τον Λυμπερόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ από το χαμένο πέναλτι του Μπασινά (απέκρουσε ο Ελευθερόπουλος) και να κάνει το 1-2 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Τάκη Λεμονή, πέτυχε άλλα δύο γκολ. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γεωργάτου (ο οποίος με τον πανηγυρισμό του "απάντησε" στον Νίκο Λυμπερόπουλο, που είχε δείξει τη φανέλα στο 1-1 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ) και στο 85' ο Τζιοβάνι με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4, που αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του Ολυμπιακού σε βάρος του αιώνιου αντιπάλου του.Στις 21 Μαρτίου, είχε γίνει και το ντέρμπι του 2010 στο ΟΑΚΑ, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 1-0, χάρη σε γκολ του Ματ Ντάρμπισιρ στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης. Ενα παιχνίδι, το οποίο είχε 4 δοκάρια (3 ο ΠΑΟ, 1 ο Ολυμπιακός)! Στο τέλος της σεζόν, η ομάδα του τριφυλλιού αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας.