Το Μαρούσι νίκησε 87-72 τον Κολοσσό και προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1

11:00 4/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 προκρίθηκε το Μαρούσι, το οποίο νίκησε με 87-72 τον Κολοσσό στη Ρόδο και... σκούπισε τη σειρά της πρώτης φάσης με 2-0 νίκες. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε πολύ καλή μέρα τους Κις και Πελεκάνο, με τα σουτ των οποίων από την περιφέρεια άνοιξε την άμυνα των γηπεδούχων και κατάφερε να φτάσει εύκολα στη νίκη. Στα ημιτελικά, το Μαρούσι θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Το Μαρούσι έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πως ήθελε να καθαρίσει τη σειρά από το δεύτερο παιχνίδι και να μην επιστρέψει για τρίτο ματς στον Αγιο Θωμά. Με τον Κένταλ σε καλή ημέρα οι Αμαρουσιώτες πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και ξέφυγαν με 19-12, αλλά ο Κολοσσός αντιστάθηκε και με τον Χάρις κατάφερε να μειώσει στον πόντο, στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-21).

Η άμυνα των γηπεδούχων, όμως, είχε προβλήματα στη δεύτερη περίοδο και το Μαρούσι κατάφερε να βρει καλό ρυθμό και να πάρει για πρώτη φορά διαφορά 15 πόντων (45-30). Οι ροδίτες π