Το φετινό ταξίδι ήταν σύντομο

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-0 στο Χάναπι της Βιέννης από την Ραπίντ και παρά τη νίκη του με 2-1 στην Τούμπα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa LeagueΣτη Βιέννη σταμάτησε η σύντομη φετινή ευρωπαϊκή διαδρομή του ΠΑΟΚ, που παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου και ηττήθηκε με 3-0 από την Ραπίντ. Το σχέδιο του Γιώργου Δώνη να κρατήσει το μηδέν δεν βγήκε, καθως τον πρόδωσε το κέντρο άμυνάς του, τα ατού του Δικεφάλου έμειναν
στα ρηχά και οι αυστριακοί εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες στο έπακρο. Δήμιος για τον Δικέφαλο του Βορρά ο Αλαρ (είχε σκοράρει και στη Θεσσαλονίκη), που άνοιξε το σκορ στο 31' και έδωσε την ασίστ στο 48' στον Μπόιντ για να κάνει το 2-0 πριν γράψει το τελικό 3-0 ο Χόφμαν στις καθυστερήσεις κι ενώ ο Γλύκος είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή.Με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ περιμένοντας τη Ραπίντ στο μισό γήπεδο, θέλοντας να κλείσει τους διαδρόμους. Με εξαίρεση ένα αδύναμο σουτ του Μπόιντ, οι παίκτες του Δώνη, παρότι είχαν παραχωρήσει την κατοχή, τα κατάφερναν να κρατήσουν μακριά από τον Γλύκο τους αυστριακούς, ενώ μετά το 20λεπτο προσπάθησαν να απειλήσουν. Το έκαναν σε τρεις περιπτώσεις με τον Κένινγκσεφερ να σταματάει τον Ρομπέρ και τον Μπόιντ να διώχνει πάνω από τη γραμμή την κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 29', που ήταν και σπουδαιότερη φάση του Δικεφάλου.Μία αμυντική ολιγωρία του ΠΑΟΚ δύο λεπτά αργότερα όμως, άλλαξε τα δεδομένα και έδωσε τη δυνατότητα στον Αλαρ (από μακρινή μπαλιά του τερματοφύλακα και σέντρα του Μπεργκστάλερ) να ανοίξει στο 31' το σκορ, όπως είχε κάνει και στην Τούμπα, δίνοντας σκορ πρόκρισης. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στη συνέχεια με Κουμάλο και Γκαρσία, ωστόσο το γκολ είχε αποδιοργανώσει αμυντικά των θεσσαλονικείς και η Ραπίντ άγγιξε το γκολ σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις με τον Αλαρ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.Με την έναρξη της επανάληψης ο Δώνης άλλαξε το σχήμα σε 4-2-3-1, ρίχνοντας στη μάχη Φωτάκη και Λόρενς αντί των Γιάννου και Ρομπέρ. Η Ραπίντ όμως ευτύχησε στην πρώτη της στημένη φάση να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ στην καρδιά της άμυνάς του και να κάνει με τον Μπόιντ το 2-0 στο 48'. Οι αυστριακοί οπισθοχώρησαν και ο Δικέφαλος ανέλαβε την πρωτοβουλία ψάχνοντας το γκολ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Ο Αθανασιάδης είχε μεγάλη ευκαιρία στο 56' να μειώσει, ωστόσο από αστόχησε από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση.Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, δεν είχε ψυχολογία, δεν έπαιρνε τις αναμενόμενες βοήθειες από το ατού του, ωστόσο δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ. Αρχικά στο 62' με τον Βιβιάν, που από κοντά σημάδεψε μόλις άουτ και στη συνέχεια με μακρινά σουτ των Κάτσε (70') και Φωτάκη (73'). Ευκαιρίες, που αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετές, αφού η Ραπίντ κατόρθωσε με μαζική άμυνα να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ εκτός συνέχειας και για πρώτη φορά εκτός ομίλων μετά από δύο διαδοχικές χρονιές. Το μοναδικό πράγμα, που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις όταν ο Γλύκος προωθήθηκε σε φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ και ο Χόφ