Την... ξέρανε στο τέλος!

Τεράστια νίκη πήρε η Γιουνάιτεντ μέσα στο Etihad Stadium με 3-2 επί της Μάντσεστερ Σίτι, χάρη σε γκολ του Φαν Πέρσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Η ομάδα του Μαντσίνι κατάφερε να γυρίσει το 0-2 του πρώτου μέρους, αλλά οι "κόκκινοι διάβολοι"... μίλησαν, ως συνήθως, στο τέλος, ενώ διαμαρτύρονται και για ακυρωθέν γκολ του Ασλεϊ Γιάνγκ ως οφσάιντ, φάση από την οποία προήλθε
και το πρώτο γκολ των γηπεδούχων ένα λεπτό αργότερα.Στα πρώτα 15' του αγώνα, η Σίτι είχε την απόλυτη κυριαρχία στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν κάποια φάση.Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μπαλοτέλι, ο οποίος βρέθηκε στο σημείο στη περιοχή μετά από σέντρα του Κλισί, αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση στη κίνηση ο ιταλός πέρασε πολύ άουτ.Η Σίτι συνέχιζε να έχει μια ανούσια κατοχή, η οποία δεν μεταφραζόταν σε ευκαιρίες, αλλά στη Γιουνάιτεντ αρκούσε μόλις μία φάση για να ανοίξει το σκορ! Συγκεκριμένα, στο 16ο λεπτό, οι παίκτες του Φέργκιουσον έκλεψαν τη μπάλα στο κέντρο, ο Ασλεϊ Γιάνγκ έκανε τη κούρσα από τα αριστερά και είδε τον Ρούνεϊ ο οποίος κινούνταν παράλληλα και με πλασέ νίκησε τον Χαρτ και άνοιξε το σκορ για τους "κόκκινους διαβόλους".Έξι λεπτά αργότερα, ο Αγκουέρο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη περιοχή μετά από πού ωραία προσπάθεια, προσπάθησε να περάσει και τον Ντε Χέα, αλλά ο ισπανός τερματοφύλακας βούτηξε στα πόδια του αργεντίνου και απεσώησε τον κίνδυνο για την εστία του.Στο 29', Βαλέντσια και Ράφαελ συνεργάστηκαν από στα δεξιά, ο βραζιλιάνος μπακ έκανε τη χαμηλή σέντρα και ο Ρούνεϊ ήταν ξανά στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, γράφοντας το 0-2 για τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη, ουσιαστικά, επικίνδυνη επίσκεψή τους στα καρέ του Τζο Χαρτ.Αυτό ήταν το 150ο γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ στη Πρέμιερ Λιγκ, αλλά και το 10ο σε ντέρμπι του Μάντσεστερ, κάτι που τον στέλνει στη κορυφή της συγκεκριμένης λίστας, ένα πάνω από τον Σερ Μπόμπι Τσάρλτον.Στα επόμενα λεπτά η Σίτι έδειχνε να τα έχει χάσει στο αγωνιστικό χώρο, με τη Γιουνάιτεντ να φαίνεται έτοιμη να βάλει και τρίτο γκολ κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα και έβγαινε στην επίθεση.Οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όταν ο Μπαλοτέλι από το σημείο του πέναλτι είδε τον Μπάρι που ήταν ελεύθερος στο ύψος της περιοχής, αλλά του σουτ του άγγλου πέρασε άουτ.Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι μπήκε να τα παίξει όλα για όλα προκειμένου να διεκδικήσει κάτι από ένα ματς που έδειχνε να χάνεται από νωρίς.Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο 59', όταν ο Ασλεϊ Γιάνγκ, μετά από σουτ του Φαν Πέρσι στο δοκάρι, πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας τη μπαλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει-λανθασμένα-το σημαιάκι.Στην ακριβώς επόμενη φάση, η Σίτι βγήκε στην επίθεση και μετά από δύο καταπλτηκτικές αποκρούσεις του Ντε Χέα σε σουτ του Αγκουέρο από κοντά, η μπάλα έφτασε στον Τέβεζ, ο οποίος είδε τον αμαρκάριστο Γιάγια Τουρέ στο ύψος του πέναλτι και αυτός δεν αστόχησε, για να κάνει το