Την κακή φετινή της πορεία συνέχισε η Λίβερπουλ, που σε εξ' αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μπλάκπουλ

Την ήττα από την Μπλάκπουλ με 2-1 γνώρισε η Λίβερπουλ σε εξ' αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι κόκκινοι με τον Κέβιν Νταλγκλίς να ντεμπουτάρει στον πάγκο τους σε παιχνίδι για το αγγλικό πρωτάθλημα, έμειναν ακόμη μια φορά μακριά από τον καλό τους εαυτό, μένοντας στην 13η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς. Στον αντίποδα, η Μπλάκπουλ με την νίκη της αυτή πέρασε στην 8η θέση, όπου ισοβαθμεί μαζί με τις Νιούκαστλ και Μπλάκμπερν. Η Λίβερπουλ ήταν αυτή
που μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 3ο λεπτό ο Τόρες μετά από πάσα του Κέλι, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με ένα εκπληκτικό σουτ άφησε εμβρόντητο τον Κίνγκσον, γράφοντας το 1-0.Η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως στο 12ο λεπτό η Μπλάκπουλ ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη της ευκαιρία. Μετά από λάθος του Μεϊρέλες στο κέντρο, ο Γκραντέν έγινε κάτοχος της μπάλας κι έβγαλε στον Τέιλορ Φλέτσερ, ο οποίος κέρδισε την κόντρα από τον Αγκερ, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το 1-1.Στο 15'