Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο Εθνικός από τον Πανθρακικό στο Ελληνικό, για την 31η αγωνιστική της Football League

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο Εθνικός από τον Πανθρακικό στο Ελληνικό, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 31ης αγωνιστικής της Football League. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι πειραιώτες έμειναν στην 16η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς και πλέον πρέπει να κάνουν την υπέρβαση τα 3 τελευταία ματς που απομένουν για να αποφύγουν την διαδικασία των πλέι άουτ. Στον αντίποδα, η ομάδα της Κομοτηνής έφτασε τους 41 πόντους και
ουσιαστικά "κλείδωσε" την παραμονή της στην Football League. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο πρώτο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με κοντινό σουτ του Μαλκί, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Εθνικού.Στο 5' οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Γκράιμς έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Κορακάκης έκανε το τακουνάκι, όμως ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.Στο 37' ο Αρσενίεβιτς εξαπέλυσε σουτ-κεραυνό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Παγούδη.Στην επανάληψη ο Εθνικός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος. Στο 58' ο Σιλιγαρδάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Ουαταρά έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κουτσόπουλος εκτινάχθηκε κι έδιωξε σε κόρνερ.Στο 62ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ με τον Καραχάλιο. Ο Σιλιγαρδάκης εκτέλεσε το φάουλ κι ο επιθετικός του Εθνικού με κοντινή προβολή ξανάβαλε στο παιχνίδι την ομάδα του.Η αναμέτρηση δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Νίκου Παντέλη να φέρουν το ματς στα ίσια, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Εθνικό να ηττάται με 1-2.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και οι υπόλοιποι αγώνες της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (16/4)
Πιερικός - Δόξα Δράμας 1-0 (35' Χατζής)Κυριακή 17/4
ΠΑΣ Γιάννινα - Θρασύβουλος 1-0 (90' Σιαλμάς)
Διαγόρας - Καλλιθέα 2-0 (12' Φράγκος, 73' Γεωργίου)
Ηλιούπολη - ΟΦΗ 1-2 (40' Θάνος - 49' Αγρίτης, 57' Βλόνταρτσικ)
Τρίκαλα - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0
Αγροτικός Αστέρας - Εθνικός Αστέρας 1-0 (32' Σαπάνης)
Λεβαδειακός - Βέροια 2-2 (37' Ταραλίδης, 65' Βασιλείου - 44' Σαμαράς, 75' Βεργώνης)Δευτέρα 18/4
Παναιτωλικός - Ιωνικός 4-0 (38' Θεοδωρίδης, 62' Ρότσα, 80', 84' Πασάς)
Εθνικός - Πανθρακικός 1-2 (62' Καραχάλιος - 1' Μαλκί, 37' Αρσενίεβιτς)