Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ από την Αυστρία

Aπογοητευτικό φινάλε πραγματοποίησε στο Ευρωπαϊκό Λιγκ η Εθνική ομάδα βόλεϊ, που γνώρισε την ήττα από την Αυστρία με 3-0. Παρά την χθεσινή άνετη νίκη, αλλά και την ανωτερότητα που έδειξαν στον πρώτο αγώνα, οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και έδωσαν την ευκαιρία στους αυστριακούς να πάρουν μια εύκολη νίκη στην τελευταία αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Από τον πρώτο πόντο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους, πραγματοποιώντας αντιστροφή ρόλων σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Με πολύ καλό
μπλοκ, που ήρθε σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση από την Ελλάδα, αλλά και εντυπωσιακά βελτιωμένη υποδοχή σε σχέση με το Σάββατο (9/7), οι αυστριακοί έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετΤο ίδιο έργο επαναλήφθηκε και στο δεύτερο, με τον Αλέκο Λεώνη να επιχειρεί αλλαγές στο σχήμα, βάζοντας Μαρούλη, Ασπιώτη στη θέση των Φιλίποφ, Ρουμελιώτη, η αδυναμία όμως των ακραίων να τελειώσουν τις μπάλες, καθώς και τα χαμένα σερβίς που ολοένα και αυξάνονταν, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους διεθνείς μας που έχασαν και αυτό το σετ με 17-25.Θέλοντας να μπουν και πάλι στο παιχνίδι και να μειώσουν στο σκορ, οι έλληνες παίκτες μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ, κάνοντας το 10-5. Ούτε αυτό όμως στάθηκε ικανό, αφού και πάλι τα πολλά λάθη πρόδωσαν τους παίκτες του Λεώνη, ενώ οι αυστριακοί που δεν τα παρατούσαν πέρασαν μπροστά με 13-15 και 15-18, δείχνοντας ότι μάλλον ήθελαν περισσότερο αυτό το παιχνίδι κάτι που αποτυπώθηκε με το 0-3 (21-25).Τα σετ: 19-25, 17-25, 21-25