Την έβγαλε... καθαρή η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ βγήκε καθαρή από τη λάσπη της Καλαμάτας. Με γκολ του Στιβ Μπέλεκ νίκησε 1-0 την τοπική ομάδα και προκρίθηκε στη φάση των 16 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ. Χρήματα δεν θα φέρει η πρόκριση, αλλά ηρεμία (στο μέτρο του δυνατού) και ξεκούραση, αφού ο Νίκος Κωστένογλου είχε προειδοποιήσει τους παίκτες του ότι σε περίπτωση αποκλεισμού, θα έκαναν Χριστούγεννα

στο γήπεδο.

Εκτός από τις απουσίες και την Καλαμάτα, οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν να αντιμετωπίσουν και ένα γήπεδο - βούρκο. Τα ίδια, όμως ίσχυαν και για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σε 45 λεπτά δεν απείλησαν ούτε μια φορά την εστία του Αραμπατζή. Η μοναδική επικίνδυνη κατάσταση που δημιούργησαν (20'), μετετράπη σε... διαμαρτυρίες για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Μανωλά πάνω στον Αθανασόπουλο.

Αντίθετα, η ΑΕΚ είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να ανοίξει το σκορ. Στο 18' σουτ του Μπέλεκ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κοψαχείλη και στο 36' ο Μπερνς -έπειτα από σέντρα του Καράμπελα- αστόχησε σε κεφαλιά εξ επαφής!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Ενωση, καθώς στο 47' ο Στιβ Μπέλεκ βρέθηκε απέναντι στον Κοψαχείλη και με εξαιρετικό πλασέ, έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Στα υπόλοιπα λεπτά, οι παίκτες των δύο ομάδων περισσότερο... πάλευαν με τον κακό αγωνιστικό χώρο, παρά προσπαθούσαν να κάνουν παιχνίδι. Η Καλαμάτα, πάντως, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 65' με τον Αραμπατζή να σώζει με τα πόδια σε σουτ του Αλεξανδρόπουλου. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, αφού στο 90' ο Αραμπατζής δεν ανησύχησε στην κεφαλιά του Αθανασόπουλου...

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Ελβιο Μάνα): Κοψαχείλης, Τσόπελας, Ρουμπουλάκου, Μπλέτσας (60' Κωστής), Κωνσταντόπουλος, Τριανταφυλλάκης (69' Δασκαλάκης), Πετρουζέλλης, Τσαγκαράκης, Τσιμικλής, Αλεξανδρόπουλος (77' Καρατζανίδης), Αθανασόπουλος

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Αργυρίου, Μανωλάς (69' Γεωργέας), Μπουγαΐδης, Καράμπελας, Ρίκκα, Κάλα, Μπερνς (85' Τσίτας), Γκερέιρο, Μπελέκ, Σιαλμάς (76' Χοσέ Κάρλος).