Την ανωτερότητα των ισπανών παραδέχθηκαν Λεώνης και διεθνείς μετά την ήττα με 3-1 σετ

Την ανωτερότητα των ισπανών παραδέχθηκαν Λεώνης και διεθνείς μετά την ήττα με 3-1 σετ στον Πύργο για το Ευρωπαϊκό Λιγκ. "Χάσαμε από μια καλύτερη ομάδα", τόνισε ο έλληνας ομοσπονδιακός προπονητής, συμπληρώνοντας ωστόσο πως: "Είχαμε την ευκαιρία στο δεύτερο σετ να κάνουμε το 2-0, οπότε το αποτέλεσμα πιθανόν να ήταν διαφορετικό". Και πρόσθεσε: "Είχαμε άσχημο ποσοστό στην κόντρα επίθεση, όπου πήρε όλο το επιθετικό βάρος ο Ρουμελιώτης και οι Ισπανοί δούλεψαν
πολύ καλά στην άμυνα, ενώ εμείς δεν είχαμε υπομονή να τους αντιμετωπίσουμε".Για την ανανεωμένη εθνική ομάδα είπε πως: "Χαίρομαι για τις εμπειρίες που παίρνουν τα νέα παιδιά που είναι εδώ και στεναχωριέμαι για όσους δεν μπορούν να είναι εδώ". Οσο για το αυριανό ματς; "Θα δούμε τα λάθη μας. Πρέπει να δείξουμε υπομονή στο παιχνίδι και να μην επιτεθούμε μονοδιάστατα, δηλαδή μόνο με τον διαγώνιο, αλλά πρέπει να τελειώσουν μπάλες και οι άλλοι παίκτες".Ο αρχηγός Νίκος Ρουμελιώτης επεσήμανε: "Η Ισπανία ήταν καλύτερη και άξιζε τη νίκη, ενώ εμείς κάναμε πολλά λάθη σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας που έπαιξαν πάρα πολύ καλά αμυντικά και έβγαλαν κόντρα επιθέσεις. Σε εμάς δεν δούλεψε καλά το μπλοκ. Αύριο ελπίζω να παίξουμε καλύτερα για να πάρουμε κάποιο αποτέλεσμα".Το λίμπερο της ομάδας, Αχιλλέας Παπαδημητρίου, σημείωσε: "Αντιμετωπίζαμε μια ομάδα που είναι πιο έμπειρη από εμάς. Προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε. Είχαμε καλή παρουσία, αλλά η Ισπανία έπαιξε καταπληκτική άμυνα και ήταν πολύ καλή στις κόντρες μπάλα. Αυτά ουσιαστικά έκριναν το αποτέλεσμα. Από κάθε παιχνίδι κερδίζουμε εμπειρίες και προσπαθούμε μέσα από τις προπονήσεις να βελτιωνόμαστε γιατί είμαστε μια νέα ομάδα".Ο κεντρικός της ομάδας, Γιώργος Πετρέας δήλωσε: "Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι. Θεωρώ κλειδί του αγώνα το δεύτερο σετ. Είμαστε μια νέα ομάδα που παίζει ρόλο και η ψυχολογία. Το ζητούμενο για αύριο είναι να μπορέσουμε να σηκώσουμε το κεφάλι και να διεκδικήσουμε το τρίποντο που είναι σημαντικό κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Μέσα από τις νίκες και τις προσπάθειες που κάνουμε στο γήπεδο μέσα γινόμαστε καλύτεροι σαν ομάδα".Από πλευράς Ισπανίας, ο τεχνικός της ομάδας Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ανέφερε: "Κάναμε πολύ καλό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο όπως το περιμέναμε, αλλά μετά το πρώτο σετ προχωρήσαμε βήμα βήμα προς τη νίκη".