Τη νίκησε και την "καβάλησε"!

21:06 9/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Υπόθεση 14 λεπτών ήταν για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στο πρώτο ημίχρονο να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης. Στο 18' ο Ναπολεόνι, εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Σουμπίνιο και με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0 και στο 31' ο Πόποβιτς με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή, άφησε "άγαλμα" τον Λυμπερόπουλο για το 2-0. Η Ξάνθη δεν μπόρεσε να αντιδράσει, έχοντας ρόλο κομπάρσου...Στην επανάληψη, μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Ξάνθη. Ο Λεβαδειακός
"κάθισε" πάνω στην ασφάλεια που του προσέφερε το 2-0 και οι φιλοξενούμενοι, παρότι έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στην περιοχή του Κυριακίδη, έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.Αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Μαρκόφσκι στο 77', σημείο στο οποίο θα μπορούσε η ακριτική ομάδα να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αφού προηγουμένως είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τζάκσον, ο οποίος ανέτρεψε τον επιθετικό της Ξάνθης.Νωρίτερα Βασιλακάκης και Μαρκόφσκι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες με ισάριθμες κεφαλιές να νικήσουν τον πορτιέρο του Λεβαδειακού.Με τη νίκη του αυτή, ο Λεβαδειακός έφτασε τους 33 βαθμούς και άφησε πίσω του τόσο την Ξάνθη, όσο και τον Πανιώνιο, οι οποίοι ισοβαθμούν στους 32!