Θρίλερ με δύο παρατάσεις, 111-108 η Μπάρτσα τη Ρεάλ στο Κύπελλο Ισπανίας!

22:30 7/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Συγκλονιστικός ήταν ο πρώτος προημιτελικός του Copa del Rey στην Ισπανία, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά, επικρατώντας με 111-108 της Ρεάλ Μαδρίτης, έπειτα από δύο παρατάσεις!Από την αρχή το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε, όμως, να παίρνει τον έλεγχο του ματς στην τρίτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 59-51.Η Ρεάλ, ωστόσο, αντέδρασε και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και τελικά να το στείλει στην παράταση, με
την κανονική διάρκεια του αγώνα, να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 77-77.Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπάρτσα πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και με καλάθι του Χουέρτας προηγήθηκε με 85-79, αλλά η Ρεάλ... επέστρεψε και πάλι.Μάλιστα βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, καθώς με δύο βολές του Κάρολ μπήκε μπροστά με 93-90 κι ενώ απέμεναν μόλις επτά δευτερόλεπτα για τη λήξη. Οι παίκτες της Ρεάλ έκαναν φάουλ στον Λόρμπεκ για να αποφύγουν το τρίποντο, ωστόσο, αυτός έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά στη συνέχεια ο Τόμιτς πήρε το ριμπάουντ και πάσαρε ξανά στον Λόρμπεκ για να ισοφαρίσει σε 93-93!Ετσι, το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση, όπου η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά με 111-108.Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ο Πιτ Μάικλ με 26 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Άντε Τόμιτς (20π.). Πάλεψε ο Γιουλ για τη Ρεάλ.Το σημαντικότερο είναι, πάντως, πως οι ισπανοί φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να δουν ένα συγκλονιστικό ματς... διαφήμιση για το μπάσκετ. Ας μην ξεχνάμε, άλλωστε, πως το Final 8 της Ισπανίας είναι μία γιορτή, με οπαδούς οκτώ ομάδων να παρακολουθούν μαζί τα παιχνίδια!