Θρίαμβος Μπαρτολί στο Wimbledon!

17:39 6/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Επειτα από δύο εβδομάδες αγώνων στην κατηγορία των γυναικών το Wimbledon έφτασε στο τέλος του με την Μαριόν Μπαρτολί να κατακτά το τρόπαιο μετά την νίκη της επί της Σαμπίν Λισίτσκι με 2-0 σετ.Η κορυφαία γαλλίδα τενίστρια που βρίσκεται στο Νο 15 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να διατηρήσει το σερί της στη διοργάνωση, καθώς δεν έχει χάσει σετ στο τουρνουά και επικρατώντας με 2-0 σετ
(6-1, 6-4) σε μία ώρα και 21 λεπτά αγώνα της Λισίτσκι πανηγύρισε τον πρώτο της τίτλο σε Grand Slam. H 28χρονη τενίστρια διεκδίκησε τον δεύτερο τελικό της καριέρας της στο Wimbledon, καθώς το 2007 είχε ηττηθεί από την Βένους Γουίλιαμς με 2-0 σετ (6-4, 6-1).Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την Λισίτσκι να κερδίζει το πρώτο γκείμ και την Μπαρτολί να ισοφαρίζει αμέσως και να προηγείται με 2-1. Η 28χρονη γαλλίδα αντέδρασε γρήγορα και πήρε το προβάδισμα με 3 σερί γκέιμ διαμορφώνοντας το 4-1. Η συνέχεια ήταν εύκολη για την Μπαρτολί που κέρδισε το πρώτο γκείμ με 6-1 σε 30 λεπτά αγώνα, πετυχαίνοντας 3 μπρέικς. Στο δεύτερο σετ η γερμανίδα έκανε ξανά καλό ξεκίνημα, όμως η Μπαρτολί είχε και πάλι την απάντηση, καθώς κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί ξανά με 5-1. Η 23χρονη γερμανίδα μπόρεσε να μειώσει στο 5-2 ανεβάζοντας ρυθμό στο παιχνίδι της. Στο 8ο γκέιμ η Λισίτσκι που έδειξε τη μαχητικότητά της έκανε το μπρέικ και μείωσε εκ νεόυ σε 5-3 προσδίδοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Διατηρώντας το σερβίς της μπόρεσε να φτάσει μια ανάσα από την ισοφάριση με 5-4. Στο 10 γκέιμ του δεύτερου σετ η Μπαρτολί μπήκε πολύ αποφασισμένη και σημειώνοντας  τέσσερις εξαιρετικούς πόντους έφτασε στην πολυπόθητη νίκη.Η Λισίτσκι που αποτέλεσε την έκπληξη του τουρνουά μετά τις νίκες της απέναντι στην Στόσουρ, στην υπερασπίστρια Γουίλιαμς και την Ρανβάνσκα είχε καλύτερους αριθμούς απέναντι στην Μπαρτολί. Με 6 άσους και 21 γουίνερς, έναντι 2 και 15 της Μπαρτολί αντίστοιχα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επιτυχία της στο Λονδίνο. Τα 11 παραπάνω αβίαστα λάθη της (25 έναντι 14) της στοίχισαν αρκετούς πόντους. Η Μαρτολί πάντως  με την εμπειρία της και την υπομονή της έφτασε στην δικαίωση των προσπαθειών της μετά από ένα πολύ καλό τουρνουά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Μπαρτολί στο χόρτο που προηγείται με 2-1 απέναντι στην Λισίτσκι.Η μεγάλη νικήτρια του Wimbledon δήλωσε μετά τον αγώνα: "Δεν το πιστεύω ότι κρατάω το τρόπαιο. Ηταν το όνειρο μου από τότε που ήμουν έξι ετών. Ημουν εδώ και το 2007 και δεν τα κατάφερα. Ξέρω πώς είναι η πρώτη φορά και είμαι σίγουρη ότι η Σαμπίν θα είναι ξανά εδώ".