Τεστ για ρεζέρβες και φιλική ήττα για ΠΑΟΚ

22:01 9/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Tην ευκαιρία να τεστάρει ρεζέρβες και να βγάλει συμπεράσματα για το ρόστερ του ΠΑΟΚ είχε ο Λάζλο Μπόλονι στην - επί γερμανικού εδάφους - φιλική ήττα των θεσσαλονικέων με 1-2 από την Φορτούνα Ντίσελντορφ. Γκολ ο Αθανασιαδης και εκρηκτική η ατμόσφαιρα απο τους έλληνες
της Γερμανίας. Οι ασπρόμαυροι, που κόντρα στη Φορτούνα έδωσαν το πρώτο τους φιλικό της σεζόν, έδειξαν δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος, ήταν νωχελικοί λόγω της χρησιμοποίησης πολλών νεαρών ποδοσφαιριστών ενώ στο β` 45λεπτο, που ο Μπόλονι έριξε στη μάχη τους βασικούς, η εικόνα ήταν σαφώς βελτιωμένη.Ξεκίνημα με ρεζέρβεςΣτο πρωτο 45λεπτο, ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε να δώσει λεπτά συμμετοχής στο νέο απόκτημα, Μπερτράν Ρομπέρ, αλλά και σε πολλές θεωρητικά ρεζέρβες της ομάδας. Συγκεκριμένα, πέραν των Χαλκιά και Τσιρίλο, οι υπόλοιπες επιλογές του ρουμάνου ηταν οι: Σακελλαρίου, Ιντζίδης, Eτο, Κουρδάκης, Τσουκαλάς, Γεωργίου, Αποστολόπουλος, Ρομπέρ και Μωϋσιάδης.Μουδιασμένος ο ΔικέφαλοςΣτο α` ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε ασύνδετος, είχε προβλήματα στην ανάπτυξη, παρουσίασε αμυντικά λάθη και απείλησε μόνο με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ. Η Φορτούνα ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και έδειξε στην πράξη ότι είναι πιο έτοιμη από την ελληνική ομάδα, μιας και σε μία εβδομάδα αρχίζουν οι επίσημες υποχρεώσεις της στην Bundesliga 2. Είχε την κατοχή, έβρισκε εύκολα διαδρόμους από τα πλάγια και άνοιξε το σκορ στο 19` με κοντινό σουτ του Γκριμάλντι.Στη μάχη τα βαριά πυροβολικάΜε την έναρξη του δευτερου ημιχρόνου, ο Λάζλο Μπόλονι προχώρησε σε δέκα αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη τους: Γλύκο, Σαβίνι, Μαλεζά, Λίνο, Φωτάκη, Αρίας, Ιβιτς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδη, Αθανασιάδη και διατηρώντας μόνο τον Ετο στην ενδεκάδα.Ανοδος για ΠΑΟΚ, 2-0 η ΦορτούναΟι ασπρόμαυροι βελτιώθηκαν αισθητά και ισορρόπησαν τον αγώνα στο β` ημίχρονο. Ωστόσο, στην αντεπίθεση οι γερμανοί ήταν πάντοτε απειλητικοί. Ετσι δεν άργησε να έρθει το δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, μετά από φάουλ του Βέμπερ, ο Λουκιμία σκόραρε με πλασέ από την καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ.Γκολ με σφραγίδα "Κλάους"Παρα το γεγονός ότι οι γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους, η αγωνιστική άνοδος του ΠΑΟΚ επισφραγίστηκε από ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση τερμα του Στέφανου Αθανασιάδη. Συγκεκριμένα, ύστερα από σέντρα του Φωτάκη, ο 23χρονος επιθετικος έκανε εκπληκτικό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Φορτούνα.