Τεσσάρα του Αμβούργου στην έδρα της Ντόρτμουντ!

18:35 9/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Σούπερ έκπληξη στο Ντόρτμουντ, με το Αμβούργο να νικάει με 4-1 την Μπορούσια. Τρελό ματς και ισοπαλία με 3-3, ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Μπάγερ Λεβερκούζεν.Στο πρώτο ημίχρονο η Γκλάντμπαχ ήταν μπροστά με 1-0, με γκολ του Στραντζλ στο 44`, αλλά στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε... φωτιά.Ο Σαμ στο 52` έκανε το 1-1, αλλά στη συνέχεια ο Ντε Γιονγκ έβαλε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους.Η Λεβερκούζεν, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με τέρματα των Κίεσλινγκ (60`) και Σούρλε (64`) μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Χέρμαν, πάντως, στο 86`
ισοφάρισε στο τελικό 3-3.Σπουδαίο ματς και στο Ντόρτμουντ, με την Μπορούσια να μπαίνει μπροστά στο 17` με τον Λεβαντόφσκι. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν καλή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 στο ημίχρονο.Στο δεύτερο μέρος η Μπορούσια πίεσε για να ισοφαρίσει, αλλά το Αμβούργο έπαιξε σωστά και πέτυχε άλλα δύο τέρματα για να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη με 4-1!Σημαντικό διπλό, επίσης με 1-4 πέτυχε και η Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της Στουτγκάρδης.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΣάββατο 09/2Μπορούσια Ντόρτμουντ - Αμβούργο 1-4 (17` Λεβαντόφσκι - 18`, 62` Ρούντνεβς, 26`, 89` Σον) Στουτγκάρδη - Βέρντερ Βρέμης 1-4 (50` Τραορέ - 34`,74` Εκίτσι, 61` Χαντ, 92`Ντε Μπρούινε)Γκλάντμπαχ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-3 (44` Στραντζ, 58` Ντε Γιονγκ, 86` Χέρμαν - 52` Σαμ, 60` Κίεσλινγκ, 64` Σούρλε)Ανόβερο - Χόφενχαϊμ 1-0 (8` Ντιουφ)Γκρόιτερ Φιρτ - Βόλφσμπουργκ 0-1 (23` Ντοστ)Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Νυρεμβέργη 0-019:30 Μπάγερν Μονάχου - Σάλκε Κυριακή 10/216:30 Αουγκσμπουργκ - Μάιντς 18:30 Φράιμπουργκ - Φορτούνα Ντίσελντορφ