"Τεσσάρα" στο αντίο του Μουρίνιο

20:05 1/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με νίκη 4-2 επί της Οσασούνα ολοκληρώθηκε η θητεία του Ζοσέ Μουρίνιο στη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο πορτογάλος τεχνικός κάθισε σήμερα (1/6) για τελευταία φορά στον πάγκο της βασίλισσας και αποθεώθηκε από το μισό γήπεδο, με το άλλο μισό να τον αποδοκιμάζει!Ο Ζοσέ Μουρίνιο ήταν το πρόσωπο της αδιάφορης βαθμολογικά αναμέτρησης της τελευταίας αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Οσασούνα. Ο "Special One" είδε τους ποδοσφαιριστές του να επικρατούν με 4-2, χαιρετώντας μετά τη λήξη μόνο τους οπαδούς που φώναζαν υπέρ του κατά τη διάρκεια  του
αγώνα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 35' με τον Ιγκουαΐν, ο οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Ντι Μαρία. Τρία λεπτά αργότερα, ο Εσιέν διπλασίασε τα τέρματα της βασίλισσας και έτρεξε να αφιερώσει το γκολ στον Μουρίνιο.Στην επανάληψη, ωστόσο, η Οσασούνα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, χάρη στα τέρματα του Τόρες (52') και Σεχούδο (63'). Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, του Μπενζεμά στο 80' και του Καιγιεχόν στο 87', οι ποδοσφαιριστές της Ρεάλ έκλεισαν με νίκη μία κακή σεζόν, αγωνιζόμενοι για τελευταία φορά υπό τις οδηγίες του Ζοσέ Μουρίνιο.Αξίζει να σημειώσουμε, τέλος, πως ο Μουρίνιο χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές στο τελευταίο του παιχνίδι ως προπονητής της Ρεάλ (Νάτσο, Μασκαρέλ, Γιορέντε) καθώς και τον Ρικάρντο Καρβάλιο (έχει συμφωνήσει με τη Μονακό) ενώ δε συμπεριέλαβε τον Ικερ Κασίγιας ούτε στην αποστολή της ομάδας.