Τεσσάρα στα Γιαννιτσά η Κέρκυρα

17:06 6/1/2014 - Πηγή: Sport.gr
Η Κέρκυρα με τρία τέρματα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, καθάρισε με 4-1 την Αναγέννηση Γιαννιτσών, εκτός έδρας, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, με απόσταση έξι βαθμών από τη Νίκη Βόλου.Το σκορ για τους Φαίακες άνοιξε ο Μπαλντοβαλίεφ στο 12ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Γυφτοκώστα και πάσα του Γκόμες στο Σκοπιανό που ντρίμπλαρε κι εκτέλεσε γράφοντας το 0-1.Η ισοφάριση για την ομάδα του Γιάννη Τοπαλίδη (έκανε ντεμπούτο στον
πάγκο της Αναγέννησης) ήρθε στο 18' με τον Χαρμάνα να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει, μετά την εκτέλεση φάουλ του Καράμπελα.Στο 74' ο Γεωργακόπουλος έδωσε προβάδισμα στην Κέρκυρα, μετά τη σπατάλη μιας τεράστιας ευκαιρίας του Μπαλντοβαλίεφ (από ασίστ πάρε βάλε του Σίμιτς), με τον Κερκυραίο στράικερ να παίρνει το ριμπάουντ από την απομάκρυνση των αμυντικών και με εξαιρετικό βολέ, να σκοράρει για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Β' εθνική!Στο 87' ο Κουλούρης σε μια εκπληκτική αντεπίθεση, έκοψε τη μπάλα στον επερχόμενο Καραδέμητρο που με μια... φωτοβολίδα "εκτέλεσε" τον Καραογλανίδη, για να κάνει το 1-3.Και στις καθυστερήσεις ο Μπαλντοβαλίεφ με πλασέ έκανε το τελικό 1-4, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Φαιάκων, με τον Σκοπιανό να πετυχαίνει το 6ο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Γιάννης Τοπαλίδης): Καραογλανίδης, Χατζόγλου, Καρτάλ, Παλάσκας, Λυσίτσας (54' Σισηρόπουλος), Ιβανίδης, Μπαξεβάνος, Χαρμάνας (86' λ.τρ. Σάρρος), Λαμπάκης, Καράμπελας, Αναστασίου (59' Χατζηστεφάνου).ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Βρονταράς, Βλάχος (46' Κουλούρης), Βενέτης, Ραπτάκης, Κουτσόπουλος, Σίμιτς (80' Καραγιαννίδης), Ανδρεόπουλος, Καραδέμητρος, Γκόμεζ, Μπαλντοβαλίεφ, Γυφτοκώστας (61' Γεωργακόπουλος).