Τεσσάρα για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, Μπριζ, ισοπαλία για την Αντερλεχτ, αντίπαλο της ΑΕΚ

Την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γκενκ έχασε η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League, Αντερλεχτ που έμεινε στο 1-1 με την Λιρς για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Βελγίου. Την ίδια ώρα, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στην ίδια διοργάνωση, Μπριζ, επιβλήθηκε με 4-0 της Ούπεν και σκαρφάλωσε στην 5η θέση.

Αν και προηγήθηκε η Αντερλεχτ

δεν μπόρεσε να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Λιρς. Ο Μαζούκ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό και όλα έμοιαζαν ευκολότερα για την Αντερλεχτ μετά και την αποβολή του Ντε Γκραέφ στο 54`. Αλλά στο 77` ο Σονκ ισοφάρισε σε 1-1, στερώντας από την αντίπαλο της Ενωσης τους τρεις βαθμούς.

Η σύνθεση της Αντερλεχτ: Πρότο, Τζούχατζ, Ντεσχάχτ, Μαζούχ, Μπίλια, Λέγκεαρ (80` Μπαντιμπάνγκα), Μπουσουφά, και Κουγιατέ, Ζιλέτ, Λουκάκου, ΣουάρεςΣτον αντίποδα, η Μπριζ πέρασε εύκολο βράδυ απέναντι στην Ούπεν, της οποίας επιβλήθηκε με 4-0. Χωρίς γκολ και ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα π