Συντριβή για την εθνική ομάδα γυναικών απέναντι στην Αυστραλία

Δεν τα κατάφερε η εθνική μας ομάδα απέναντι στην κάτοχο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αυστραλία και γνώρισε την ήττα με σκορ 54-93 στο Μουντομπάσκε της Τσεχίας.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο Αυστραλία...έχτισε μια μεγάλη διαφορά 20 πόντων(5-25) με το δεκάλεπτο τελικά να τελειώνει με το σκορ στο 15-27 και την εθνική μας να έχει μειώσει στους 12.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις αυστραλές να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Χαρακτηριστικό της εξαιρετικής άμυνας της Αυστραλία

είναι ότι η Μάλτση πέτυχε τους πρώτους της πόντους στο 18'(!).Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίσω με 32 πόντους (24-56) και την πρόκριση να έχει κριθεί.

Στην ανωτερότητα της Αυστραλίας παραδόθηκαν και στο δεύτερο μέρος τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα. Με τις αυστραλές να κάνουν...πάρτυ κάτω από τα καλάθια και την Μάλτση περιορισμένη η διαφορά ανέβηκε σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα με το τελικό σκορ να διαμορφώνετ