Συνήλθε η Κροατία και νίκησε 87-81 το Μαυροβούνιο

23:06 3/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η Κροατία κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ της ήττας από την ΠΓΔΜ και να επικρατήσει με 87-81 του Μαυροβουνίου στην 3η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ. Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι κροάτες μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και έχτισαν μία διαφορά 8 πόντων (24-16), για να μείνουν στη θέση του οδηγού και με το τέλος του ημιχρόνου.Το Μαυροβούνιο, όμως, δεν
ήταν δυνατό να παρατήσει το ματς. Αλλωστε καιγόταν για τη νίκη, προκειμένου να έχει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.Οι κροάτες, όμως, δεν την πάτησαν όπως απέναντι στους σκοπιανούς. Φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και αντέδρασαν σωστά στα ξεσπάσματα των μαυροβούνιων, που προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα.Ο Μάρκο Πόποβιτς έδωσε σημαντικές λύσεις στην Κροατία και μαζί με τον Τόμιτς ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Γιόζιπ Βράνκοβιτς.Πλέον, η Κροατία μοιράζεται την πρώτη θέση στον όμιλο με τις Ελλάδα και ΠΓΔΜ, ενώ το Μαυροβούνιο θα παίξει το τελευταίο του χαρτί για πρόκριση στο ματς με την Εθνική μας την Κυριακή (4/9) το απόγευμα (18:00GR).