Συγκινητικός Τζόκοβιτς στο Μόντε Κάρλο

Ο σέρβος τενίστας έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, μπαίνοντας στο γήπεδο να αγωνιστεί, λίγες ώρες μετά την είδηση του θανάτου του παππού του! Στο Μόντε Κάρλο αντιμετώπισε τον Αλεκσάντρ Ντολγκοπόλοβ, Νο. 21 στον κόσμο και νίκησε με 2-1 σετ (2-6, 6-1, 6-4).Το παιχνίδι διακόπηκε λόγω βροχόπτωσης στις αρχές του β' σετ. Μετα το τέλος του ματς, ο Τζόκοβιτς σήκωσε το βλέμμα του προς τον ουρανό και αφιέρωσε τη νίκη του στο αγαπημένο του πρόσωπο.Ο σέρβος πέρασε στα προημιτελικά
του τουρνουά και θα παίξει με τον ολλανδό, Ρόμπιν Χάασε (6-2, 6-3 τον βραζιλιάνο Τόμας Μπελούτσι), ωστόσο ενδέχεται να μην αγωνιστεί και να επιστρέψει στην πατρίδα του για το τελευταίο αντίο στον παππού του, στο σπίτι του οποίου πέρασε τα παιδικά χρόνια του.Στη διεκδίκηση του έβδομου συνεχόμενου τίτλου του βρίσκεται ο Ράφα Ναδάλ. Ο ισπανός χρειάστηκε 60 λεπτά για να νικήσει 2-0 σετ (6-1, 6-1) τον Μιχαήλ Κουκούσκιν από το Καζακστάν. Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τον ελβετό Σταν Βαβρίνκα (6-3, 6-3 τον ισπανό Νικολάς Αλμάγρο).Το εισιτήριο για τους "8" πήραν ο Αντι Μάρεϊ και Τόμας Μπέρντιχ. Ο σκωτσέζος προκρίθηκε μετά την αποχώρηση του αντιπαλου του, Ζουλιέν Μπενετό στο πρώτο σετ. Ο γάλλος γλίστρησε κι ενώ το σκορ ήταν 5-5. Ο Μπέρντιχ νίκησε 2-6, 6-2, 6-4 τον ιάπωνα Κέι Νισικόρι.Οι γάλλοι θα έχουν εκπρόσωπο στα ημιτελικά, μετά την πρόκριση των Τζο-Βιλφριντ Τσόνγκα και Ζιλ Σιμόν στους "8". Ο Τσόνγκα επικράτησε 7-6 (9-7), 6-2 του Φερνάντο Βερδάσκο και ο Σιμόν νίκησε τον σέρβο, Γιάνκο Τιπσάρεβιτς με 6-0, 4-6, 6-1.