Στους 8 του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Πάρμα που νίκησε 2-1 τη Φιορεντίνα στην παράταση

Στους 8 του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Πάρμα που νίκησε 2-1 τη Φιορεντίνα, στο Αρτέμιο Φράνκι. Δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο η Πάρμα, δύο δοκάρια η Φιορεντίνα και αρκετές ευκαιρίες οι δύο ομάδες να σκοράρουν, που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα τελικά στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Ο Σαντάνα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Κρέσπο με δύο προσωπικές ενέργειες τα γκολ της μεγάλης ανατροπής για τους Παρμέντσι.
Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και είχε αρκετές φάσεις, με τις δύο ομάδες να παρατάσσουν όλα τους τα όπλα στο τερέν του Ενιο Ταρντίνι, δείχνοντας ξεκάθαρα πως ήθελαν πολύ το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του θεσμού. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 25ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέρτσι να σταματά στο δεξί δοκάρι του Παβαρίνι, ενώ ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Μποζίνοφ 12 λεπτά αργότερα, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αβράμοφ.Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν, με