Στους 16 του Κυπέλλου ο Αστέρας Τρίπολης, νίκησε 3-1 στην Κατερινή τον Πιερικό

Στους 16 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ προκρίθηκε ο Αστέρας Τρίπολης, που επικράτησε στην Κατερίνη με 3-1 του Πιερικού. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου προηγήθηκε με τον Καρέρα, οι γηπεδούχοι του Γιώργου Χατζάρα το πάλεψαν και ισοφάρισαν με τον Πουλάκο, αλλά στην επανάληψη οι αρκάδες επιβλήθηκαν και με τέρματα των Φράνκου και Ροζέριο έγιναν η δεύτερη ομάδα μετά τον Ατρόμητο, που σφραγίζει το

εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Να καθαρίσει από τα πρώτα λεπτά την υπόθεση πρόκριση επεδίωξε ο Αστέρας Τρίπολης και αφού δημιούργησε τρεις μικροευκαιρίες στο 10λεπτο, πήρε το προβάδισμα στο 13' με τον Καρέρα, που με πλασέ νίκησε τον Καρακούτση. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρεσαν και απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Πουλάκος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, που κέρδισε από τον Ουριμπάρι ο Πουρτουλίδης.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκε στον Πιερικό, που λίγο έλλειψε να κάνει την ανατροπή, αλλά ο Λόπεζ ήταν άστοχος και πλάσαρε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Οι κατερινιώτες μπήκαν δυ