Στους 16 του Europa League προκρίθηκαν Βιγιαρεάλ, Αγιαξ, Ντιναμό Κιέβου και Μπενφίκα

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-1 της Νάπολι και προκρίθηκε στους 16 του Europa League. Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πέρασε ο Αγιαξ, 2-0 την Αντερλεχτ, η Μπενφίκα, 2-0 την Στουτγκάρδη, αλλά και η Ντιναμό Κιέβου, που συνέτριψε με 4-0 την Μπεσίκτας, ενώ το εισιτήριο για τους 16 τσέκαραν ακόμα η Παρί Σεν Ζερμέν, η Μπράγκα και η Τβέντε.
Περισσότερα σε λίγο...Βιγιαρεάλ - Νάπολι: 2-1 (42` Νιλμάρ, 46` Ρόσι - 16` Χάμσικ) (0-0 το α` ματς)
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό, η Βιγιαρεάλ πέτυχε την ανατροπή, επικράτησε με 2-1 της Νάπολι στο Ελ Μαδριγάλ και προκρίθηκε στους 16 του Europa League, μετά και το στείρο 0-0 του πρώτου αγώνα.Οι ναπολιτάνοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 16` ο Λαβέτσι γέμισε για τον Χάμσικ που έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως έδειξαν να επαναπαύονται στο προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα η Βιγιαρεάλ να βρει την ευκαιρία και να περάσει στην αντεπίθεση.Στο 42ο λεπτό ο Νιλμάρ έφε