Στους "16" με... Αγιο Ρομπέρτο!

Με κορυφαίο, ήρωα (και ότι άλλο θέλετε...) τον Ρομπέρτο, που έπιανε ακόμη και αυτά που πήγαιναν... άουτ, ο κακός, αλλά τυχερός Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Μπενφίκα με γκολ του Κώστα Μανωλά στο 13ο λεπτό στο Καραϊσκάκη και φεύγει φουλ για τους 16 του Champions League! Ο Μίτσελ αποφάσισε να προφυλάξει τον Ντομίνγκες και ξεκίνησε στην ενδεκάδα τον Σαβιόλα και τον Γιαταμπαρέ, με τον Βάις, που αντιμετώπισε πρόβλημα την τελευταία στιγμή να μένει εκτός,
όπως και ο Κάμπελ. Αναλυτικά οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν σε διάταξη 4-4-1-1 με τον Ρομπέρτο στην εστία, δεξιά τον Σαλίνο και αριστερά τον Χολέμπας, ενώ δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Μανωλάς, Σιόβας. Στα αμυντικά χαφ οι Σάμαρης, Μανιάτης, δεξιά ο Γιαταμπαρέ, αριστερά ο Φουστέρ και πίσω από τον Μήτρογλου ο Σαβιόλα.Με 4-2-3-1 παρέταξε την Μπενφίκα ο Χόρχε Ζεσούς. Ο Αρτούρ ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι, Σίλβιο  στην άμυνα, τους Πέρεζ, Μάτιτς στα αμυντικά χαφ και τριπλέτα πίσω από τον Καρντόσο που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης τους Αμορίμ, Γκαΐτάν, Μάρκοβιτς.Οι Πορτογάλοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 6' από σέντρα του Πέρεζ, ο Καρντόσο από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάρκοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας από λάθος του Μανωλά, αλλά και πάλι ο Ρομπέρτο σαν από μηχανής Θεός έπεσε στα πόδια του αντιπάλου του και στέρησε από την Μπενφίκα το γκολ!Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν ήρθε με ευκαιρία, αλλά με γκολ! Στο 13' από κόρνερ του Χολέμπας, ο Μανωλάς εντελώς αμαρκάριστος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρτούρ κάνοντας το 1-0 για τους ερυθρόλευκους και βάζοντας... φωτιά στο κατάμεστο Καραϊσκάκη, δίνοντας παράλληλα βαθιά ανάσα μετά το... εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο...Παρά το γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε η εικόνα του μέσα στο γήπεδο με την Μπενφίκα να πιέζει για να πετύχει την ισοφάριση έχοντας κλείσει τους Πειραιώτες στα καρέ τους. Στο 27' από κόρνερ Γκαϊτάν, ο Λουιζάο πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει το πάνω μέρος των διχτύων και να φεύγει άουτ!Μια αντίδραση από τους ερυθρόλευκους υπήρξε στο 30' με τον Γιαταμπαρέ να βλέπει εκτός εστίας τον Αρτουρ, και να επιχειρεί το σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του τερματοφύλακα της Μπενφίκα. Ηταν πάντως μια φάση για τον Ολυμπιακό που έδειχνε αδυναμία να κρατήσει τη μπάλα και να επιτεθεί...Στο 42' και πάλι επικίνδυνη στιγμή για τους Πορτογάλους, όταν ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσαν από τα αριστερά, ο Σάμαρης έδιωξε, ο Γκαϊτάν με το κεφάλι γέμισε και ο Μάτιτς έκανε κάτι σαν τακουνάκι με την μπάλα να φτάνει στην αγκαλιά του Ρομπέρτο! Εδώ η άμυνα του Ολυμπιακού σάστισε νομίζοντας ότι ο παίκτης της Μπενφίκα ήταν οφσάιντ, αλλά καλυπτόταν από τον Σάμαρη, που άργησε να τραβηχθεί, αλλά ευτυχώς και που η αντίδραση του Μάτιτς ήταν... παιδική, κι έτσι το 1-1 δεν έγινε με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με το γκολ του Μανωλά από το 13ο λεπτό.Με την έναρξη του β' μέρους ο Μίτσελ πέρασε τον σκόρερ του πρώτου αγώνα για τον Ολυμπιακό, Τσόρι Ντομίνγκες, αντί του Σαβιόλα, που δεν βοήθησε επιθετικά, αν και επέστρεψε σε 2-3 περιπτώσεις στην άμυνα και είχε συνεισφορά... Η Μπενφίκα ξεκίνησε, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, με μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Μανωλάς γλίστρησε και στην προσπάθεια του να διώξει έστρωσε στον Μάρκοβιτς. Ο τελευταίος επιχείρησε το εναέριο βολέ στην κίνηση, με τον Ρομπέρτο να διώχνει ενστικτωδώς με το πόδι κρατώντας το 1-0!Στο 54' και πάλι ο Ρομπέρτο κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, όταν απέκρουσε πλασέ του Σίλβιο, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στην δεξιά πλευρά των ερυθρολεύκων! Ο Μίτσελ βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να πάρει... ανάσα και να βγει από την περιοχή της προχώρησε άμεσα και στην δεύτερη αλλαγή του ρίχνοντας στο ματς τον Εντινγκά αντί του Γιαταμπαρέ στο 56ο λεπτό.  Δύο λεπτά αργότερα και πάλι οι Πορτογάλοι απείλησαν την εστία του Ρομπέρτο με σουτ του Γκαϊτάν από τα δεξιά της περιοχής, αλλά και πάλι ο Ισπανός γκολκόπερ του Ολυμπιακού έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε τον κίνδυνο! Στο 70' ο Καρντόσο τραυματίστηκε και τη θέση του στην επίθεση της Μπενφίκα πήρε ο Λίμα. Στο 74' πέρασε και ο Ντζούρισιτς στη θέση του Μάρκοβιτς, ενώ ο Μίτσελ έκλεισε τις αλλαγές του με τον Μπονγκ στη θέση του Φουστέρ. Η Μπενφίκα συνέχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό που είχε κλειστεί στα καρέ του και αδυνατούσε να κρατήσει λίγο την μπάλα για να περάσουν τα λεπτά έως το φινάλε. Στο 78' νέα τεράστια ευκαιρία με τον Ντζούρισιτς να περνάει τον Μανωλά και να πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο, έμοιαζε και ήταν ανίκητος απόψε! Είπε και πάλι "όχι" κρατώντας το 1-0. Ο Ζεσούς στον πάγκο καταριόταν θεούς και δαίμονες πετώντας το σακάκι του από τα νεύρα!Με την κατοχή της μπάλας σε επίπεδα 40%-60% υπέρ των Πορτογάλων, ο Χολέμπας μετά από ώρα με ένα σουτ λίγο άουτ στο 86' έδειξε σημάδια ζωής στην επίθεση για τον Ολυμπιακό που κρατούσε με νύχια και με δόντια το πολύτιμο 1-0. Και πως να μην τον κρατήσει, όταν ο Ρομπέρτο έπιανε τα... άπιαστα. Ο Ισπανός είπε όχι σε τετ α τετ με τον Ντζούρισιτς αποκρούοντας με το... γόνατο το πλασέ του επιθετικού της Μπενφίκα στο 88' και φυσικά ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Και δικαίως στο φινάλε έπεσαν όλοι πάνω του να τον αγκαλιάσουν με τον Μίτσελ να διανύει το γήπεδο και να τον παίρνει αγκαλιά και να τον φυλάει. Δικιά του επιλογή, άλλωστε, που όπως έχει αποδειχτεί μέχρι στιγμής τον έχει δικαιώσει 100%... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Μανιάτης, Σάμαρης, Γιαταμπαρέ (56' Εντινγκά), Φουστέρ (74' Μπονγκ), Σαβιόλα (46' Τσόρι), Μήτρογλου.ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι, Σίλβιο, Μάτιτς, Αμορίμ (78' Καβαλέιρο), Ένσο Πέρες, Γκαϊτάν, Μάρκοβιτς (74' Τζούριτσιτς), Καρντόσο (70' Λίμα).