Στον τελικό του Kυπέλλου ο Ολυμπιακός

Μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος σε βάρος της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και το Κύπελλο Ελλάδας. Οι ερυθρόλευκες νίκησαν 3-1 σετ τον Ηρακλή Κηφισιάς και θα αγωνιστούν για 4η διαδοχική χρονιά στον τελικό του
F4, που διεξάγεται στην Σαντορίνη. Εκεί θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (13/4, 17:00GR).Ο Ηρακλής Κηφισιάς πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο σετ, αφού μετά το 3-3 πάτησε γκάζι και βρέθηκε από νωρίς στο +6 (9-3). Διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ (14-7 και 19-13) και παρότι ο Ολυμπιακός μείωσε στους 3 πόντους (20-17), οι Γέλιτς και Καραγκούνη τελείωσαν το σετ υπέρ της ομάδας τους (25-18).Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι. Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν 6-9, αλλά οι παίκτριες του Ηρακλή Κηφισιάς ισοφάρισαν 16-16 και προσπέρασαν 19-17, χάρη σε μπλοκ των Γκλιγκόροβιτς, Λαμπρούση και Ιβάνοβα. Η Γέλιτς έκανε το 22-21, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 23-23 και 24-24. Στο σημείο εκείνο μια λάθος υποδοχή και φιλέ της Γκλιγκόροβιτς, χάρισαν το σετ στον Ολυμπιακό (24-26).Το τρίτο σετ ανήκε στις παίκτριες του Τέλη Σωτήρχου, οι οποίες ήταν καταιγιστικές στο ξεκίνημα. Εξ ου και το 2-6, 4-10, 6-16 και 11-20. Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και ξανάκανε το παιχνίδι ντέρμπι, αφού μείωσε σε 18-22 και 20-23! Τελικά, μια λάθος επίθεση και ένας άσος της Καβαθά, χάρισαν στον Ολυμπιακό και το τρίτο σετ (20-25).O Ολυμπιακός ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα και το τέταρτο σετ (2-7), αλλά ο Ηρακλής με δύο διαδοχικούς άσους της Γιώτας, πέρασε μπροστά 9-8, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 7-1! Οι ερυθρόλευκες ξαναπήραν τα ηνία (11-14 και 14-17) και παρά την πίεση των αντιπάλων της έφτασαν στο 17-22 και τελικά στην κατάκτηση του σετ (22-25) και του αγώνα.