Στον τελικό του Champions League η Μπαρτσελόνα, παρά το 1-1 με την Ρεάλ Μαδρίτης στο Καμπ Νου

23:46 3/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 28ης Μαΐου στο Γουέμπλεϊ τσέκαρε και τυπικά η Μπαρτσελόνα! Οι μπλαουγκράνα έμειναν στο 1-1 με την Ρεάλ Μαδρίτης στο Καμπ Νου στον επαναληπτικό ημιτελικό αλλά χάρη στο υπέρ τους 2-0 από τον πρώτο αγώνα εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Γουέμπλεϊ και πλέον περιμένουν την αντίπαλό τους, την νικήτρια από το ζευγάρι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάλκε. Πουγιόλ και Ινιέστα ξεκίνησαν βασικοί για τους καταλανούς, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που
τους έχουν ταλαιπωρήσει το τελευταίο διάστημα, ενώ οι Μουρίνιο και Καράνκα εμπιστεύθηκαν για το αρχικό σχήμα τους Κακά και Ιγκουαΐν, επιλογή λανθασμένη όπως αποδείχθηκε στην συνέχεια, καθώς η απόδοση και των δύο ήταν κατώτερη από το αναμενόμενο.Ιδιαίτερα υποτονικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Μπαρτσελόνα να έχει την κατοχή, αλλά να μην δημιουργεί ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.Τους σταμάτησε ο Κασίγιας!
Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 22ο λεπτό με τον Μπουσκέτς να πιάνει την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσάβι, με τους αμυντικούς της Ρεάλ να τον... κοιτάζουν, αλλά ο Κασίγιας μπλόκαρε σταθερά. Ο γκολκίπερ της βασίλισσας χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές στα λεπτά που ακολούθησαν, όπως στο 33` και στο 35` όταν είπε όχι σε Μέσι και Βίγια αντίστοιχα.Η μοναδική καλή ευκαιρία για την Ρεάλ ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο Ρονάλντο γέμισε από τα δεξιά αλλά ο Βαλντές πρόλαβε προ του Ντι Μαρία και σταμάτησε την φάση.Ακυρωθέν γκολ... by Ντε Μπλέεκερε
Οι μερένχες μπήκαν με φόρα στον αγωνιστικό χώρο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, αν ο Ντε Μπλέεκερε δεν είχε διαφορετική γνώμη! Στο 47ο λεπτό ο Ιγκουαΐν νίκησε τον Βαλντές ύστερα από ασίστ του Ρονάλντο, ο οποίος την ώρα που έβγαζε την μπαλιά, έπεσε και βρήκε άθελά του με τον ώμο τον Ινιέστα ρίχνοντάς τον κάτω. Ο διαιτητής αποφάσισε ότι αυτό ήταν φάουλ και ακύρωσε το γκολ του αργεντινού, στερώντας το 1-0 από την Ρεάλ.Πέδρο και τελικός!
Και ενώ οι μαδριλένοι πίεζαν, η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που βρήκε τελικά πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 54ο λεπτό ο Ινιέστα γέμισε για τον Πέδρο που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ, πλάσαρε τον Κασίγιας και έγραψε το 1-0 κλειδώνοντας την πρόκριση των καταλανών στον μεγάλο τελικό.Πίστεψαν στο θαύμα!
Παρόλο που οι μερένχες χρειάζονταν τρία γκολ για να πετύχουν την ανατροπή, δεν το έβαλαν κάτω και άνοιξαν το παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν αρκετές επισκέψεις στην εστία του Βαλντές και να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Ντι Μαρία με ωραία ατομική ενέργεια σημάδεψε το δοκάρι στο 64` αλλά στην επαναφορά ο Μαρσέλο έπιασε το σουτ και έκανε το 1-1.Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αρκετά ανοιχτό παιχνίδι στην συνέχεια, ψάχνοντας το θαύμα της ανατροπής, ενώ παράλληλα... επέτρεπε στην ομάδα του Γκουαρντιόλα να βρίσκει διαδρόμους προς τα καρέ του Κασίγιας, αν και καμία δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη.Συγκίνηση στο τέλος