Στον τελικό η Ισπανία, 7-6 στα πέναλτι την Ιταλία

Ενενήντα λεπτά κανονικού αγώνα κι άλλα τριάντα παράτασης δεν ανέδειξαν νικητή ανάμεσα στην Ισπανία και την Ιταλία που έλυσαν τις διαφορές τους στην... ρώσικη ρουλέτα με τους Ιβηρες να παίρνουν τη νίκη 7-6 στα πέναλτι και την πρόκριση στον τελικό του Confederations Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν την Βραζιλία.Η πιο μεγάλη στιγμή του αγώνα χάθηκε στο 94' για την Ιταλία. Η άμυνα των Ισπανών αδράνησε και ο Τζιακερίνι βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει, όμως
η μπάλα τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Κασίγιας! Οι Ιβηρες απάντησαν στο δοκάρι νωρίτερα του Τζιακερίνι, με το τρομερό σουτ του Τσάβι στο 115’ που βρήκε στην δοκό του Μπουφόν και το 0-0 παρέμεινε και στα 120 λεπτά. Έτσι, ο νικητής θα έβγαινε από την... ρώσικη ρουλέτα.Η σειρά με την οποία εκτελέστηκαν τα πέναλτι: Καντρέβα 1-0, Τσάβι 1-1, Ακουϊλάνι 2-1, Ινιέστα 2-2, Ντε Ρόσι 3-2, Πικέ 3-3, Τζιοβίνκο 4-3, Ράμος 4-4, Πίρλο 5-4, Μάτα 5-5, Μοντολίβο 6-5, Αρμπελόα 6-6, Μπονούτσι ΑΟΥΤ, Νάβας 6-7Ετσι, η Ισπανία κατ' αυτό τον τρόπο πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία.Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Αρμπελόα, Τζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Νταβίδ Σίλβα (53' Χεσούς Νάβας), Πέδρο (79' Μάτα), Τόρες (94' Χάβι Μαρτίνεθ). Ιταλία (Τσέζαρε Πραντέλι): Μπουφόν, Μπαρτσάλι (46' Μοντολίβο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Μάτζιο, Μαρκίζιο (80' Ακουιλάνι), Ντε Ρόσι, Πίρλο, Τζιακερίνι, Καντρέβα, Τζιλαρντίνο (91' Τζιοβίνκο).