Στο Φάληρο με νίκη η Γιουνάιτεντ, 2-0 την Κρίσταλ Πάλας

Με νίκη θα έρθει στο Φάληρο -για την πρώτη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την φάση των 16 του Champions League (25/2)- η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο Selhurst Park, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League.Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία
των κινήσεων στο πρώτο μέρος, ωστόσο αντιμετώπιζαν προβλήματα στην δημιουργία, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων.Η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην ομάδα του Μόγες, όταν μετά από πάσα του Μάτα, το πλασέ του Φελαϊνί από πολύ καλή θέση πέρασε άουτ, στο 42'.Οι Κόκκινοι Διάβολοι ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και στο 60' κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Σαμάκ στον Εβρά. Δύο λεπτά μετά, ο Φαν Πέρσι νίκησε τον Σπερόνι από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ.Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 68' "κλείδωσε" το τρίποντο, με τον Ρούνεϊ να διπλασιάζει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με εξαιρετικό βολέ, μετά από πάσα του Εβρά.Στο 71', η ομάδα του Μάντσεστερ... άγγιξε το 3-0, αλλά το σουτ του Φαν Πέρσι μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σπερόνι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:Σάββατο (22/2)Τσέλσι - Εβερτον 1-0 (90'+3' Τέρι)Γουέστ Χαμ - Σαουθάμπτον 3-1 (20' Τζάρβις, 23' Κόουλ, 71' Νόλαν - 8' Γιοσίντα)Γουέστ Μπρομ - Φούλαμ 1-1 (86' Βύντρα - 28' Ντεζάγκα)Μάντσεστερ Σ. - Στόουκ Σίτι 1-0 (70' Τουρέ)Κάρντιφ Σίτι - Χαλ Σίτι 0-4 (18' Χάντλστοουν, 38', 57' Γέλαβιτς, 68' Λίβερμορ)Αρσεναλ - Σάντερλαντ 4-1 (5', 31' Ζιρού, 42' Ροζίτσκι, 57' Κοσιελνί - 81' Τζιακερίνι)Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γ. 0-2 (62' πέν. Φαν Πέρσι, 68' Ρούνεϊ)Κυριακή (23/2)15:30 Λίβερπουλ - Σουόνσι Σίτι    15:30 Νιούκαστλ - Αστον Βίλα    18:00 Νόριτς Σίτι - Τότεναμ