Στο Mundobasket η Ουκρανία, 66-58 την Ιταλία!

Στο Mundobasket 2014 της Ισπανίας προκρίθηκε η Ουκρανία, μετά την μεγάλη νίκη της με 66-58 επί της Ιταλίας, για τις θέσεις 5-8 του Eurobasket της Σλοβενίας! Πλέον, οι ιταλοί θα αντιμετωπίσουν την Σερβία για το τελευταίο εισιτήριο του MundobasketΙταλία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τους Αραντόρι, Ντατόμε και Τζεντίλε κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους ιταλούς στο +4 (17-13).Ωστόσο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε
στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ουκρανία βελτίωσε την απόδοση της στην άμυνα και με ηγέτη τον Τζίτερ στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-17 και πήγε στα αποδυτήρια με +1 (35-34).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πιανιτζιάνι προσπάθησε να ανατρέψει το σκηνικό και να μπει σε θέση οδηγού, αλλά η Ουκρανία βρήκε τις λύσεις και κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος της περιόδου (51-48).Με πόντους των Τζίτερ και Πουστοζβόνοφ, η Ουκρανία ξεκίνησε με σερί 8-0 το τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 11 (59-48).Παρά τις προσπάθειες των Μπελινέλι, Μέλι και Αραντόρι για την Ιταλία, ο Τζίτερ διατήρησε τους ουκρανούς μπροστά στο σκορ, με την ομάδα του Φρατέλο να φτάνει στην τελική επικράτηση με 66-58.Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φρατέλο ο Τζίτερ, που σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ για το συγκρότημα του Πιανιτζιάνι προσπάθησαν οι Αραντόρι (15 π.), Ντατόμε (11 π.) και Τζεντίλε (10 π.).Τα δεκάλεπτα: 17-13, 17-22, 14-16, 10-15.Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Αραντόρι 15 (2), Τζεντίλε 10 (1), Μέλι 8 (2), Μπελινέλι 7 (1), Ντίνερ 2, Κουζίν, Ντατόμε 11 (3), Μάγκρο 2, Τσιντσιαρίνι 3 (1).Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 8, Τζίτερ 20 (1), Μισούλα 8 (2), Γκλάντιρ 5 (1), Λουπόβίι 4, Νατιάζκο 6, Ζαμπριτσένκο 3, Κορνιγένκο 3, Ζαΐτσεφ 3, Κραβτσόφ 6.