Στο Final 4 η ΤΣΣΚΑ, 94-85 την Κάχα Λαμποράλ στην Βιτόρια

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 94-85 της Κάχα Λαμποράλ στην Βιτόρια, έκανε το 3-1 στην σειρά των πλέι οφ της Euroleague και έγινε η δεύτερη ομάδα, μετά την Ρεάλ Μαδρίτης, που εξασφάλισε την πρόκριση της στο Final 4 του Λονδίνου.Κριάπα (19 π.), Κρστιτς (19 π.) και Γουίμς (19 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μεσίνα, με άξιους συμπαραστάτες
τους Τεόντοσιτς (13 π.) και Μίτσοφ (12 π.).Για το συγκρότημα του Τάμπακ προσπάθησαν οι Κοζέρ (19 π.), Ερτέλ (17 π.) και Σαν Εμετέριο (15 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων (36-34).Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ επέβαλλε τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 31-20, πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +13 (67-54).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο γάλλοι της Κάχα, Ερτέλ και Κοζέρ προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις (82-85), αλλά ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς, με 1.10 για το τέλος, έκοψε τα φτερά των ισπανών (82-88).Η ομάδα του Μεσίνα επικράτησε με το τελικό 94-85 της Κάχα Λαμποράλ στην Βιτόρια και έγινε η δεύτερη ομάδα, μετά την Ρεάλ Μαδρίτης, που εξασφάλισε την πρόκριση της στο Final 4 του Λονδίνου.Τα δεκάλεπτα: 20-22, 14-14, 20-31, 31-27.