Στο Champions League η Νάπολι, εκτός Ευρώπης η Ιντερ

23:52 8/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Νάπολι εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League, μετά την νίκη της επί της Μπολόνια, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A. Εκτός Ευρώπης έμεινε η Ιντερ, μετά την εντός έδρας
ήττα από την Λάτσιο, η οποία έμεινε ζωντανή στην μάχη για το Europa League. Διπλό στην Σικελία και πέμπτη θέση για την Ουντινέζε, στο κυνήγι της τρίτης θέσης έμεινε η Φιορεντίνα.Στο Champions League η ΝάπολιΗ Νάπολι εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League, επικρατώντας με 3-0 της Μπολόνια στο Ρενάτο Νταλ' Αρα. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 53', με τον Χάμσικ, ενώ 10 λεπτά μετά ο Καβάνι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διπλασίασε το προβάδισμα των παρτενοπέι.Το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Ματσάρι έβαλε ο Ντζεμαϊλί στο 67', διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την Νάπολι.Στο κυνήγι της τρίτης θέσης η ΦιορεντίναΗ Φιορεντίνα έφυγε από το Αρτέμιο Φράνκι με το διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Σιένα και έμεινε στο κυνήγι της τρίτης θέσης, αφού βρίσκεται στο -4 από την Μίλαν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε για τους βιόλα ο Ροντρίγκεζ, στο 14'.Εκτός Ευρώπης η Ιντερ, ζωντανή για Europa η ΛάτσιοΣτο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Λάτσιο πέτυχε σπουδαίο διπλό στο Τζιουζέπε Μεάτσα, επικρατώντας με 3-1 της Ιντερ και έμεινε ζωντανή στην μάχη για την έξοδο στο Europa League. Αντίθετα, οι νερατζούρι έμειναν οριστικά εκτός Ευρώπης.Οι ρωμαίοι "πάγωσαν" το Μιλάνο στο 22', αφού άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Χαντάνοβιτς, ωστόσο 11 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν, με τον Αλβαρεζ να φέρνει το ματς στα ίσια.Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, σε μαρκάρισμα του Ρανόκια στον Φλοκάρι.Ο Ερνάνες ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Λάτσιο, με 2-1. Στο 70', ο Αλβαρεζ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει δεύτερη φορά για τους νερατζούρι, αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.Αυτό που δεν κατάφερε η Ιντερ το πέτυχε η Λάτσιο στο 76', με τον Ονάζι να κάνει το 3-1 για την ομάδα του Πέτκοβιτς, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Στην πέμπτη θέση η ΟυντινέζεΣημαντικό βήμα για την έξοδο της στο Europa League έκανε η Ουντινέζε, που επικράτησε με 3-2 της Παλέρμο στην Σικελία, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10', με τον Μουριέλ, αλλά στο 34' ο Μίκολι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες, 1-1.Στο 64', ο Ανγκέλα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στις ζέβρες, κάνοντας το 2-1, αλλά για δεύτερη φορά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με τον Ερνάντεζ στο 81' να γράφει το 2-2.Ωστόσο, η ομάδα του Γκουϊντολίν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τρία λεπτά μετά, πήρε για τρίτη και τελευταία φορά το προβάδισμα, με τον Μπενάτια να δίνει την πολύτιμη νίκη στην Ουντινέζε.Για το ρεκόρ η ΓιούβεΗ πρωταθλήτρια Γιουβέντους έφυγε από το Μπέργκαμο με το διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Αταλάντα και πλέον κυνηγάει το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών, αφού θέλει να ξεπεράσει το προσωπικό της ρεκόρ από τη σεζόν 2005-06 όταν και είχε 91. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάτρι στο 18'.Βήμα παραμονής για Τορίνο, ΤζένοαΠαρά το ότι έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Τορίνο, Τορίνο και Τζένοα έκαναν ένα ακόμη βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής τους στην κατηγορία, αφού Παλέρμο και Σιένα ηττήθηκαν.Τα... αδιάφοραΤέλος, στις δύο αδιάφορες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, η Πάρμα έφυγε με το διπλό από την Σαρδηνία, επικρατώντας με 1-0 της Κάλιαρι, ενώ Σαμπντόρια και Κατάνια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στην Γένοβα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής:Τρίτη (7/5)Ρόμα - Κιέβο Βερόνα 0-1 (90' Τερό)Τετάρτη (8/5)Πεσκάρα - Μίλαν 0-4 (9' πέν., 57' Μπαλοτέλι, 33' Μουντάρι, 51' Φλαμινί)Σιένα - Φιορεντίνα 0-1 (14' Ροντρίγκεζ)Σαμπντόρια - Κατάνια 1-1 (36' Ντε Σιλβέστρι - 68' Σπόλι)Παλέρμο - Ουντινέζε 2-3 (34' πέν. Μίκολι, 81' Ερνάντεζ - 10' Μουριέλ, 64' Ανγκέλα, 84' Μπενάτια)Κάλιαρι - Πάρμα 0-1 (80' Ρόζι)    Αταλάντα - Γιουβέντους 0-1 (18' Μάτρι)Μπολόνια - Νάπολι 0-3 (53' Χάμσικ, 63' πέν. Καβάνι, 67' Ντζεμαϊλί)Ιντερ - Λάτσιο 1-3 (33' Αλβαρεζ - 22' αυτ. Χαντάνοβιτς, 45'+4' πέν. Ερνάνες, 76' Ονάζι)Τορίνο - Τζένοα 0-0