Στο 0-0 Τσέλσι και Τότεναμ

Η Τσέλσι, αν και είχε μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς της νίκης, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο ματς και ήταν λίγες οι φορές που απείλησε την εστία της Τότεναμ.Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατάφεραν σε καμία από αυτές να παραβιάσουν την εστία του Τσεχ.Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Τότεναμ ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Φαν ντερ Φαρτ απέτυχε δύο φορές στην ίδια φάση να βάλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αντεμπαγιόρ
έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ ήταν και πάλι καλύτερη. Αν και ο Ντι Ματέο έκανε πιο επιθετική την 11άδα της Τσέλσι, ουσιαστικά απείλησε μόνο μία φορά με φάουλ του Μάτα, το οποίο βρήκε στο δοκάρι του Φρίντελ.Η Τότεναμ από την άλλη μεριά έκανε δύο μαζεμένες ευκαιρίες στο 79` και το 80`, χωρίς, όμως, να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.Στο 79` ο Αντεμπαγιόρ βγήκε τετ α τετ με τον Τσεχ, αλλά παρότι τον πέρασε το πλασέ του πρόλαβε να σταματήσει, πριν περάσει τη γραμμή ο Κέιχιλ.Στο κόρνερ που προέκυψε από αυτή τη φάση ο Μόντριτς γέμισε στην περιοχή, ο Μπέιλ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ.Ετσι, παρέμεινε το 0-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα η Τσέλσι να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει την Τότεναμ στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.