Στην υγειά του...

09:00 7/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, σε συνδυασμό με τη δημιουργία λιγοστών καλών φάσεων μπροστά στην εστία της Βέροιας, έφερε μουρμούρα στις κερκίδες του Καραϊσκάκη, αλλά η είσοδος του Πίνο στο ματς γλίτωσε τον Ολυμπιακό από ένα βράδυ γκρίνιας.Οι ερυθρόλευκοι... σπατάλησαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με μία φλύαρη υπεροχή, η οποία δεν είχε κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα.Παρότι ο Ζαρντίμ έπαιξε με 4-4-2 και τους Μήτρογλου, Τζιμπούρ, μαζί στην 11άδα, ο Ολυμπιακός
δεν είχε πλάνο, ώστε να ανοίξει την άμυνα της Βέροιας και να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες.Οπως ήταν φυσικό λοιπόν, ο κόσμος που έκανε τον κόπο να πάει στο Καραϊσκάκη δεν το ευχαριστήθηκε και φρόντισε να το δείξει στον Ζαρντίμ και τους παίκτες του, αποδοκιμάζοντάς τους στο ημίχρονο.Ο Ζαρντίμ αποφάσισε λοιπόν να ενισχύσει τα άκρα του με την είσοδο του Πίνο στο ματς και ο κολομβιανός ζέστανε τον κόσμο, με την πρώτη κιόλας επαφή με την μπάλα.Ο Πίνο έδειξε πολύ καλά στοιχεία και σέρβιρε στον Μήτρογλου, το γκολ με το οποίο ο Ολυμπιακός νίκησε για πρώτη φορά την άμυνα της Βέροιας, για να φτάσει στη συνέχεια στο 3-0.Ενας... Πίνο φυσικά δεν φέρνει την άνοιξη, αλλά την Κυριακή (6/1) το βράδυ ο Ολυμπιακός μπορεί να νιώσει ανακουφισμένος που είχε τον κολομβιανό στο ρόστερ του.Ηταν ο παίκτης που άλλαξε την ψυχολογία του κόσμου, ο οποίος είναι φανερό πως δεν γοητεύεται ιδιαίτερα από το ποδόσφαιρο που παίζει η ομάδα. Αλλες μεταγραφές δεν θα γίνουν και για τον Ολυμπιακό είναι σημαντικό να... βγει το χαρτί του κολομβιανού άσου. Το πρώτο δείγμα ήταν ασφαλώς θετικό, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν θα έχει και συνέχεια.Πρέπει, όμως, οι ερυθρόλευκοι να είναι προσεκτικοί και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κρύψουν τα προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας... κάτω από την καλή εμφάνιση του Πίνο.Τέλος, πρέπει να κάνουμε μία αναφορά και στην επιστοφή του Μάρκο Πάντελιτς στα γκολ, με τον κόσμο του Ολυμπιακού να δείχνει πως του λείπει η... τρέλα του σέρβου.