Στην κορυφή του 2ου προκριματικού ομίλου του Euro 2012 η Ρωσία, 3-1 την Αρμενία

20:11 4/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Ρομάν Παβλιουτσένκο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Ρωσία, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 3-1 της Αρμενία για τον 2ο προκριματικό όμιλο του Euro 2012 και σκαρφάλωσε στην κορυφή με 13 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Πιτσέλι, αλλά η απάντηση των ρώσων ήταν άμεση, με τον Παβλιουτσένκο να ισοφαρίζει στο αμέσως επόμενο λεπτό.Ο άσος της Τότεναμ έβαλε
τη Ρωσία μπροστά στο σκορ στο 59ο λεπτό και στο 73` έγραψε το 3-1 από το σημείο του πέναλτι.Η Αρμενία βρέθηκε πολύ κοντά στο να μειώσει σε 2-3 και να βάλει φωτιά στο παιχνίδι στο 85`, αλλά ο Μκιταριάν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με το 3-1 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Η Ρωσία πλέον βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου με 13 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Ιρλανδία και τη Σλοβακία, που έχουν όμως από ματς λιγότερο, και πέντε από την Αρμενία, που έμεινε στην 4η θέση.