Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Α1 βόλεϊ γυναικών ανέβηκε το Μαρκόπουλο μετά την νίκη επί της Κερατέας

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος το Μαρκόπουλο, επικρατώντας 3-1 της Κερατέας στα Μεσόγεια και σκαρφαλώνοντας, ίσως προσωρινά, στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας έναν αγώνα παραπάνω από τον Ολυμπιακό. Η είσοδος στην εξάδα ήταν... καπαρωμένη για το συγκρότημα του Γιώργου Λυκούδη, το ζητούμενο έτσι ήταν το πλασάρισμα σε όσο το δυνατό ψηλότερη θέση, για ψυχολογικούς αποκλειστικά λόγους. Με όπλο το δυνατό μπλοκ
(11), αλλά και τις Ντα Σίλβα και Τσίμα που σημείωσαν από 25 και 19 πόντους αντίστοιχα, η ομάδα του Μαρκόπουλου πήρε το τρίποντο, τη στιγμή που η Κερατέας θα μπορούσε να πάρει τον βαθμό.

Εχοντας σε καλή μέρα τις Νιέβα και Κατερίνη, αλλά χωρίς καλή υποδοχή και υψηλά ποσοστά στην επίθεση, το συγκρότημα του Θανάση Ντζαφέρη έχασε στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ, μένοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας.Τα σετ: 19-25, 25-22, 23-25, 14-25Οι συνθέσεις των ομάδων:
Κερατέα (Θανάσης Ντζαφέρης): Ιχτιάρη 4 (1 άσος, 2/7 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 9 (2 άσοι, 5/7