Στην 4η θέση η Μάντσεστερ Σίτι, 2-0 τη Γουίγκαν εκτός έδρας

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-0 της Γουίγκαν εκτός έδρας και σκαρφάλωσε στην θέση της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με την Τότεναμ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν για άλλη μία φορά ο Κάρλος Τέβεζ, ο οποίος έβαλε και τους Πολίτες μπροστά στο σκορ στο 43ο λεπτό περνώντας την μπάλα πάνω από τον Αλί Αλ Χασμπί έπειτα από βολέ του Τζο Χαρτ.

Ο αργεντίνος ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου γκολ της Σίτι, όταν εκμεταλλεύτηκε στο 70` την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων για να βγάλει την πάσα στον Γιάγια Τουρέ που δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Η Γουίγκαν δεν μπόρεσε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση, με τις μοναδικές καλές στιγμές της να έρχονται στο τελευταίο 10λεπτο χωρίς, όμως, να έχουν τύχη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:Σάββατο (18/09)Στόουκ Σίτι - Γουέστ Χαμ: 1-1 (48` Τζόουνς - 32` Πάρκερ)Αστον Βίλα - Μπόλτον: 1-1 (13` Α.