Στην 1η θέση της Primera Division η Ρεάλ μετά το 3-0 επί της Εσπανιόλ

Εύκολο βράδυ πέρασε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε με 3-0 της Εσπανιόλ και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με δέκα βαθμούς, έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο.

Από τα πρώτα λεπτά, η βασίλισσα πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στα καρέ του Καμενί, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο 28ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ, ο Γκαρσία ακούμπησε με το

χέρι την μπάλα και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο πορτογάλος άσος ανέλαβε να το εκτελέσει και το έκανε με επιτυχία, αν και χρειάστηκε να το χτυπήσει δύο φορές, καθώς στην πρώτη ο ρέφερι ζήτησε επανάληψη κρίνοντας ότι ο Ρονάλντο έκανε προσποίηση.

Στην επανάληψη, η Εσπανιόλ βελτίωσε την εικόνα της και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η Ρεάλ συνέχισε στον ίδιο δυνατό ρυθμό και δεν της άφησε πολλά περιθώρια για να ελπίζει. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 59` λόγω της αποβολής του Πέπε με δ