Στη Λουκέρνη για τα τελευταία εισιτήρια

Πιο συγκεκριμένα ο Διονύσης Αγγελόπουλος θα επιδιώξει να πάρει την πρόκριση στο  σκιφ ανδρών και οι Κατερίνα Νικολαϊδου-Ελένη Διαμαντη στο διπλό σκιφ γυναικών.Ο τεχνικός σύμβουλος της ΕΚΟΦΝΣ Τζιάνι Ποστιλιόνε μίλησε στο Kopilasia.gr για την προολυμπιακή ρεγκάτα που ξεκινάει στις 20 Μαΐου κι αναφέρθηκε στις πιθανότητες πρόκρισης που δίνει στα δυο πληρώματα. Επίσης δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την μέχρι τώρα προετοιμασία της Εθνικής ομάδας ενώ τόνισε σχεςτικά με την συμμετοχή
των ελληνικών πληρωμάτων στο πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου  ότι έχουν ακόμη μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης .Αναλυτικά οι δηλώσεις του Τζιάνι Ποστιλιόνε:Με ποιες προοπτικές πάνε τα δυο πληρώματα στη Λουκέρνη;'Ο Αγώνας Πρόκρισης στους Ολυμπιακούς στην Λουκέρνη είναι μια καλή ευκαιρία για να προκριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες αθλητές που έχουν κάνει μια καλή προετοιμασία και την αντίστοιχη προπόνηση. Για την ομάδα μας όλοι οι αθλητές που συμμετέχουν είναι ταλαντούχοι με μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των εφήβων και στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων (ο Αγγελόπουλος Δ. κέρδισε το ασημένιο και η Νικολαΐδου το χάλκινο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων του 2010 ενώ η Διαμάντη πήρε χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων). Όλοι αυτοί οι αθλητές σίγουρα θα δείξουν τον καλύτερο εαυτό τους  και αυτό ακριβώς περιμένουμε απ' αυτούς, μαζεύοντας ταυτόχρονα εμπειρίες με στόχο περισσότερο το Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016 παρά το Λονδίνο 2012.Για τον σκιφίστα, Διονύση Αγγελόπουλο ο αγώνας πρόκρισης θα είναι μια ιδιαίτερα σκληρή κούρσα καθώς στον ίδιο αγώνα θα συμμετέχει και ο Tim Mayens, που ήταν στον τελικό του σκιφ στο Πεκίνο προσπαθώντας να προκριθεί. Επίσης θα συμμετέχουν αθλητές οι οποίοι πέρσι ήταν σε άλλα πληρώματα όπως το 2Χ και το 4Χ, οι οποίοι και θα προσπαθήσουν να πάρουν την πρόκριση για τη χώρα τους και στο 1Χ. Ο Αγγελόπουλος θα κάνει καλή κούρσα σίγουρα αλλά οι πιθανότητες του είναι αρκετά μικρές και αναπληρώνονται από την σιγουριά του και το μαχητικό του πνεύμα.Τα δύο κορίτσια (η Νικολαΐδου και η Διαμάντη) που αγωνίζονται στο διπλό γυναικών φαίνεται να έχουν καλύτερες πιθανότητες κάτι που φάνηκε και στον διεθνή αγώνα του Πιεντιλούκο, όπου οι δυο στάθηκαν κοντά σε πληρώματα που διεκδικούν με πιθανότητες την πρόκριση. Έτσι αν έπρεπε να δώσουμε κάποια ποσοστά πιθανοτήτων πρόκρισης για τα δύο πληρώματα, για τον Αγγελόπουλο θα ήταν γύρω στο 30% ενώ για το διπλό των Γυναικών είναι γύρω στο 40%.'Είστε ικανοποιημένος με την μέχρι τώρα προετοιμασία; 'Η προετοιμασία μας μέχρι τώρα ήταν πολύ καλή. Γνωρίζουμε πολύ καλά τις τεχνικές αδυναμίες που έχουν τα δύο πληρώματα με στόχο την Ολυμπιακή πρόκριση. Από φυσική κατάσταση και τα δύο πληρώματα θα φτάσουν στην κορυφή κατά τη διάρκεια των αγώνων κάτι που φυσικά είναι απαραίτητο αν θέλουμε να εκμεταλλευτούν όλες τις πιθανότητες  που έχουν για πρόκριση'.Ποιά συμπεράσματα βγάλατε από την παρουσία των αθλητών μας στο 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Βελιγράδι;'Το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν στο επίπεδο Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Ό