Στα ημιτελικά του Champions League προκρίθηκε η Ιντερ, 1-0 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

22:10 6/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Η Ιντερ έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στην ημιτελική φάση του Champions League. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε με 1-0 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που αγωνίστηκε για περισσότερο από 40 λεπτά με εννέα παίκτες, και σε συνδυασμό με το 1-0 από τον πρώτο αγώνα στο Τζουζέπε Μεάτσα, εξασφάλισε την πρόκριση στους 4 της διοργάνωσης. Ο Γουέσλι Σνάιντερ πέτυχε το μοναδικό τέρμα

της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση φάουλ στο 6ο λεπτό.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ιντερ 0-1 (6’ Σνάιντερ) (0-1 o α΄αγώνας)Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι νερατζούρι, καθώς βρέθηκαν από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ. Ηταν το 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σνάιντερ ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και με ένα δυνατό αλλά χαμηλό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από το τείχος και αιφνιδίασε τον Ακινφέεφ, γράφοντας το 1-0.

Αν και το αποτέλεσμα αυτό εξασφάλιζε την πρόκριση στην Ιντερ μετά το υπέρ της 1-0 στο Μιλάνο, οι παίκτες του Σλούτσκι προσπάθησαν να απαντήσουν. Στο 14ο λεπτό, οι γηπεδούχοι υποχρ