Στα ημιτελικά με σούπερ Ρονάλντο

Φαρδιά πλατιά την υπογραφή του έβαλε ο Ρονάλντο στο Εθνικό Στάδιο της Βαρσοβίας. Ο πορτογάλος σούπερ σταρ είχε δύο δοκάρια, ήταν μόνιμη απειλή κινδύνου και τελικά νίκησε τον Τσεχ στο 79', οδηγώντας σε δεύτερη διαδοχική πρόκριση τους ίβηρες μετά από αυτή από τον όμιλο με τα δύο του τέρματα επί της Ολλανδίας. Η ομάδα του Μπέντο ήταν κυρίαρχη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ αντίθετα οι τσέχοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να προβάλουν αντίσταση, μένοντας δίκαια εκτός συνέχειας. Το νικητή του ζευγαριού Ισπανία-Γαλλία
θα αντιμετωπίσει η Πορτογαλία στους "4" του τουρνουά.Ενα εντυπωσιακό ψαλιδάκι και ένα δοκάρι του Ρονάλντο είναι όλα όσα θα θυμόμαστε από το α' μέρος του προημιτελικού, αφού Πορτογαλία και Τσεχία επέλεξαν ένα παιχνίδι τακτικής δίχως το παραμικρό ρίσκο. Στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Μπίλεκ είχε την κατοχή, αλλά από το δεκάλεπτο και μετά την πρωτοβουλία ανέλαβαν οι ίβηρες, έχοντας όμως παράλληλα το μυαλό τους στα μετόπισθεν μην επιτρέποντας στους τσέχους επικίνδυνες αντεπιθέσεις.Η ομάδα του Μπέντο ανέβασε κάπως ρυθμούς μετά το μισάωρο έχοντας τον Ρονάλντο ως μοναδικό εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών. Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ είχε δύο καλές στιγμές στο 33' και στο 35', ενώ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου στάθηκε άτυχος, αφού μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια, δείγμα της μεγάλης του κλάσης, σημάδεψε από κοντά το κάθετο δοκάρι. Την ίδια ώρα οι τσέχοι ήταν παντελώς ακίνδυνοι.Στην επανάληψη η Πορτογαλία μπήκε δυνατά, κυριάρχησε πλήρως και είχε πέντε ευκαιρίες μέχρι το 65'. Η σημαντικότερη καταγράφηκε στο 49' όταν ο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε για δεύτερο φορά το δοκάρια του Τσεχ. Αλμέιδα και Μεϊρέλες δεν σημάδεψαν σωστά, ενώ ο Νάνι στο 58' και ο Μουτίνιο στο 63' ανάγκασαν σε δύσκολες επεμβάσεις τον Τσεχ, που ουσιαστικά κρατούσε όρθια την Τσεχία έχοντας για συμπαράσταση τα... δοκάρια του.Η Τσεχία παρέμενε καθηλωμένη στο μισό γήπεδο, δίχως να μπορεί να δημιουργήσει την παραμικρή ευκαιρία, ενώ οι ίβηρες συνέχισαν να απειλούν, με τον Νάνι να αγγίζει το 1-0 στο 74'. Οι πορτογάλοι δικαιώθηκαν τελικά στο 79' , μετουσιώνοντας την υπεροχή τους σε γκολ-πρόκριση. Χρυσός σκόρερ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που έκανε τα πάντα στο ματς και σημείωσε το νικητήριο γκολ με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μουτίνιο. Οι τσέχοι δεν είχαν απάντηση και η Πορτογαλία πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά με τον Ρονάλντο να την έχει πάρει κυριολεκτικά από το χεράκι για την οδηγήσει σε επιτυχίες.