Στα ημιτελικά με ιδρώτα ο Ολυμπιακός, 83-73 τον Απόλλωνα Πατρών

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ στην Πάτρα, ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού Απόλλωνα, επικρατώντας με 83-73 στο κλειστό της Περιβόλας και με 2-0 νίκες στην σειρά, πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο Σπανούλης, που σταμάτησε στους 22 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη (12 π.), Σλούκα (9 π.) και Χάινς (9 π.).Από το συγκρότημα του Βετούλα διακρίθηκαν
οι Πέτροβιτς (18 π.), Γκραντ (16 π.), ΜακΚόλουμ (15 π.) και Κλάιμπερ (11 π.).Με τον Πρίντεζη να ξεκινάει... ζεστός, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 10-3, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου.Παρά τις προσπάθειες των Κλάιμπερ και Αργυρόπουλου για τους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στην συνέχεια και με τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Λο, έκλεισαν την περίοδο με +8 (21-13).Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε τελείψς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όπλο την πιεστική του άμυνα, ο Απόλλωνας έβγαλε εκτός ρυθμού τους ερυθρόλευκους, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία τους και με επιμέρους σκορ 16-8, ισοφάρισε σε 29-29 στο 18'.Αμφίρροπη ήταν η εξέλίξη των δύο τελευταίων λεπτών του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με καλάθι του Πέτροβιτς στην εκπνοή της περιόδου, η ομάδα του Βετούλα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 37-36.Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους ΜακΚόλουμ, Πέτροβιτς και Γκραντ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με πέντε (51-46), αλλά οι ερυθρόλευκοι, με τους Λο, Πρίντεζη και Σπανούλη, απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τρεις (54-51), στο 26'.Με ηγέτες τους Γκραντ και Πέτροβιτς, οι πατρινοί πήραν κεφάλι στο σκορ με 60-59, αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σλούκας, ο οποίος έστειλε τους πρωταθλητές Ευρώπης στην τέταρτη περίοδο με +3 (63-60).Με τους Σλούκα και Χάινς, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε επιμέρους σκοτρ 7-3, στο πρώτο τρίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου και ξέφυγε με επτά (70-63), αλλά για άλλη μία φορά ο Απόλλωνας δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει περισσότερο και με ένα δικό του 4-0, μείωσε σε 67-70, στο 36'.Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Χάινς, Αντιτς και Σπανούλη, έκαναν επιμέρους σκορ 6-1 και αύξησαν την διαφορά τους στο +8 (76-68), στο 37'.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να μειώσουν και να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε την διαφορά του μέχρι το τέλος, επικρατώντας με το τελικό 83-73.Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-15, 23-27, 13-20.