Σπουδαίο διπλό στην Πόλη και 2Χ2 για τον Ολυμπιακό (78-67)

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, με "όπλα" την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία στα τρίποντα (9/19, 47%), ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από το Abdi Ipekci, επικρατώντας με 78-67 της Γαλατασαράι και έκανε το 2Χ2 στον τρίτο όμιλο της Euroleague.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο Σπανούλης, που σταμάτησε στους 18 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες
τους Λοτζέσκι (15 π.), Πέτγουεϊ (11 π.) και Ντάνστον (9 π.).Από το συγκρότημα του Αταμάν διακρίθηκαν οι Τζαβάι (22 π.), Αρόγιο (10 π.) και Ντάντλεϊ (10 π.).Με τους Ντάντλεϊ, Μαρκοϊσβίλι και Γκόρντον, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-4 στο 3', αλλά η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό.Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και πόντους των Σπανούλη, Ντάνστον, Λοτζέσκι και Σίμονς, οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν σερί 15-0 και ξέφυγαν με +12 (19-7) στο 9'.Με τέσσερις συνεχόμενες βολές του Ερτσεγκ, η Γαλατά μείωσε στους οκτώ (11-19), αλλά με τρίποντο του Σπανούλη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με +11 (22-11).Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όπλο την πιεστική άμυνα, η ελληνική ομάδα "κλείδωσε" τα επιθετικά "όπλα" των τούρκων και με τους Πέτγουεϊ, Περπέρογλου, Σλούκα και Ντάνστον, ανέβασε την διαφορά της στο +16 (36-20), στο 17'.Στην συνέχεια, το συγκρότημα του Αταμάν βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Αρόγιο, Τζαβάι και με επιμέρους σκορ 10-6, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -12 (30-42).Η Γαλατά ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση. Με τους Αρόγιο και Ντάντλεϊ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0 και μείωσαν στους έξι (36-42), στο 22', αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο του Λοτζέσκι, ξεφεύγοντας με εννέα (45-36) στο 23'.Με τρεις βολές του Πέτγουεϊ, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν εκ νέου την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό (52-42, 25'), αλλά σε εκείνο το σημείο η τουρκική ομάδα αντέδρασε.Με πιεστική άμυνα και πόντους των Κοκσάλ, Τζαβάι, Αρόγιο και Ντάντλεϊ, η Γαλατά έκανε επιμέρους σκορ 15-4 και πήρε το προβάδισμα με 57-56, στο 29'!Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές Ευρώπης βελτίωσαν την άμυνα τους και με τρεις βολές των Σπανούλη και Μάντζαρη, πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +2 (59-57).Η ελληνική ομάδα αύξησε την πίεση της στην άμυνα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με τους Σίμονς, Περπέρογλου, έκανε ένα 5-2 και ξέφυγε με +5 (64-59), στο 33'.Με ηγέτη τον εξαιρετικό Τζαβάι, η Γαλατά συνέχισε να ακολουθεί στο σκορ τους ερυθρόλευκους, μειώνοντας στον πόντο (65-66) στο 35', αλλά μέχρι εκεί.Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα αύξησε την πίεση στην άμυνα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Λοτζέσκι, Πρίντεζη, έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε με +7 (72-65), σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (38').Οι τούρκοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην εξαιρετική άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι διεύρυναν το σερί τους στο 12-0 και αύξησαν την διαφορά τους στο +13 (78-65), στο 39'.Με κάρφωμα του Τζαβάι, η Γαλατά μείωσε στο τελικό 67-78, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το 2Χ2 στον τρίτο όμιλο της Euroleague.Τα δεκάλεπτα: 11-22, 19-20, 27-17, 10-19.Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Ερτσεγκ 7, Γκόρντον 5, Κοκσάλ 5, Μαρκοϊσβίλι 7, Τζαβάι 22, Αλντεμίρ, Μάτσβαν, Αρόγιο 10, Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10, Ντόμερκαντ 1.Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11, Λο 2, Ντάνστον 9 (8 ριμπ.), Σπανούλης 18, Περπέρογλου 5, Σλούκας 5, Σίμονς 5, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15.