Σπουδαίο διπλό για τον Αρη, μέσα στο Μαρούσι με ??-??, με τους κίτρινους να εισέρχονται στην τετράδα της Α1

18:46 2/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Αρης γνώριζε πως σε περίπτωση ήττας από το Μαρούσι, μπορούσε να αποχαιρετήσει τις ελπίδες του για είσοδο στην τετράδα, για τον λόγο αυτό μπήκε στο ματς με... το μαχαίρι στα δόντια! Αποτέλεσμα ήταν ένα μεγάλο διπλό με 82-71 μέσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, που επέτρεψε στους κίτρινους της Θεσαλλονίκης να προσπεράσουν την ομάδα την ομάδα των Βορείων Προαστίων και να στρογγυλοκαθίσουν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Τριάδα φωτιά για το σύνολο του Σούμποτιτς οι Χαραλαμπίδης, Σλούκας Μπάβτσιτς. Φουλ επίθεση ο Αρης
Ιδιαίτερα
ορεξάτος ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αρης, καθώς γνώρισε πως με ήττα η 4η θέση θα έκανε...φτερά! Οι κίτρινοι ξεκίνησαν από νωρίς τους "βομβαρδισμούς" έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 6-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα του Σούμπιτς, που συνέχισε να πετάει φωτιές στην επίθεση και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (20-9) από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο. Μάλιστα οι κίτρινοι άγγιξαν το +14 (27-13), αλλά ο Χαριτόπουλος μείωσε με τρίποντο στο 16-27 με το τέλος της περιόδου.Ιδιο τρελό ρυθμό με αυτό της 1ης περιόδου, είχε το ματς και στην 2η. Οι δύο ομάδες προτιμούσαν να τρέχουν στην επίθεση και να πραγματοποιούν γρήγορες επιθέσεις, ώστε να πιάσουν την αντίπαλη άμυνα ανοργάνωτη, κάτι το οποίο όμως βοήθησε κυρίως τους φιλοξενούμενους. Τα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα και η κυριαρχία στα ριμπάουντ, είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει 3' πριν το τέλος της περιόδου στο +18 (41-23), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 45-28, υπέρ των φιλοξενούμενων.Σταθερά μπροστά ο Αρης
Η ανωτερότητα του Αρη ήταν εμφανής στο 1ο ημίχρονο και το Μαρούσι προσπάθησε να μαζέψει κάπως την διαφορά με την έναρξη του 2ου μέρους. Ενα σερί 7-2 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου επέτρεψε στην ομάδα των Βορείων προαστίων να μειώσει στους 12 (35-47) αλλά Σλούκας, Μπάβτσιτς και Χαραλαμπίδης φρόντισαν να ανεβάσουν εκ νέου την διαφορά. Το δεκάλεπτο βρήκε τελικά την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ με 60-44 και το ροζ φύλλο αγώνα να έχει σχεδόν "κλειδώσει".Πάλεψε το Μαρούσι, αλλά ήταν αργά
Και ενώ για τρία δεκάλεπτα όλα λειτουργούσαν εξαιρετικά για τον Αρη στο 4ο δεκάλεπτο ο διακόπτης έπεσε. Οι παίκτες του Σούμποτιτς έχασαν την ενέργειά τους και σιγά-σιγά το Μαρούσι αναθάρρησε, ρίχνοντας την διαφορά 4’ πριν το τέλος κάτω από τους 10 πόντους (55-64). Ο υπολειπόμενος χρόνος όμως δεν ήταν αρκετός για την ανατροπή. Το Μαρούσι συνέχισε να παλεύει με νύχια και με δόντια, αλλά η νίκη κατέληξε στον Αρη με τελικό σκορ το 82-71.Τα δεκάλεπτα: 16-27, 28-45, 44-60, 71-82